Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Dünyanın En İyi Oyunculuk Okulları

En İyi Oyuncular Bu Okullardan Yetişiyor! – Dünyada En İyi 10 Oyunculuk Okulu

Hollywood ve Avrupa sinemasının büyük starlarını yetiştiren dünyanın en iyi oyunculuk okulları hangileri hiç bilginiz var mı? Eğer hayallerinizde oyuncu olmak varsa eminiz dünyada en iyi oyunculuk okulu olarak anılan tiyatro ve sinema eğitim merkezlerine göz atmışsınızdır. Yine de 10 en iyi oyunculuk hakkında size bilgi vermemizin faydalı olacağına inanıyoruz.

Gelin, dünyanın en iyi oyunculuk okulları olarak bilinen 10 farklı merkeze birlikte göz atalım ve büyük bir oyuncu olma yolunda hayallerinizi süsleyen bu okullardan hangi starların mezun olduğunu görelim. Belki gelecekte siz de bu starlar arasına adınızı yazdırırsınız, asla “yapamam” diye düşünmeyin...

Dünyanın En İyi Oyunculuk Okulları: Top 10 – İşte Hayallerinizi Süsleyen En İyi Oyunculuk Okulları

Dünyanın en iyi oyunculuk okulları dendiğinde akla gelebilecek birçok eğitim kurumu bulunsa da sizin için gerçekten en seçkin oyunculuk merkezlerini sıralamak adına bu listeyi 10 okulla sınırlı tutacağız. İşte dünyanın en iyi 10 oyunculuk okulu:

 • Tisch School of The Arts – New York City
 • National Institute of Dramatic Art- Kensington
 • Oxford School of Drama – Woodstock
 • Yale School of Drama – New Haven
 • American Conservatory Theater - San Francisco
 • Guildhall School of Music & Drama – Londra
 • University of Southern California – Los Angeles
 • University of California Los Angeles – Los Angeles
 • Juilliard School – New York City
 • Italia Conti Academy of Theatre Arts – Londra

Elbette yalnızca isimlerini bilmek hiçbir şey ifade etmez. Gelin bir de dünyanın en iyi oyunculuk okulu olarak kabul edilen bu kurumlar hakkında detaylara bakalım ve mezun ettikleri ünlü isimleri görelim:

 • Tisch School Of The Arts - New York City

Dünyanın en iyi oyunculuk okulu listemizin ilk sırasında Tisch veya TSOA olarak bilinen New York Üniversitesi'ne bağlı oyunculuk merkezi bulunuyor. 1965'te kurulan okul şu anda sahne sanatları eğitimi için Amerika'nın önde gelen merkezlerinden biri. Tanınmış sinema oyuncularının yanı sıra, en ünlü Broadway yıldızlarının önemli bir bölümünü de eğiten okul; ülkedeki ve hatta belki de dünyadaki en iyi müzikal oyuncu “tedarikçisi” olarak kabul ediliyor. 

3.000'den fazla lisans ve yaklaşık 1.000 lisansüstü öğrencisi olan büyük bir okul olduğunu da söyleyelim. TSOA'dan bir diploma ile mezun olabilirseniz, kendinizi günümüzün birinci sınıf isimlerini yetiştiren dünyanın en iyi oyunculuk okulları arasından birinin mezunu olarak daha hiçbir deneyim sahibi olmadan bile yapımcıların dikkatini çekmiş oluyorsunuz.

Ünlü Mezunları: Martin Scorsese, Oliver Stone, Philip Seymour Hoffman, Angelina Jolie, Ang Lee, Woody Allen, Joel Coen, Whoopi Goldberg, Marisa Tomei, Alec Baldwin, Jeffrey Wright, Bridget Fonda, Anne Hathaway, Adam Sandler

Web Sitesi: http://www.tisch.nyu.edu 

 • National Institute Of Dramatic Art – Kensington

Dünyanın en iyi oyunculuk okulları listemizin iki numarası Avustralya’da yer alıyor. NIDA 1958'de Sydney'in banliyölerinde sadece 23 öğrenci ve iki öğretmenle kuruldu. Zamanla hem Amerika Birleşik Devletleri'ne hem de Birleşik Krallık'a önemli miktarda büyük oyuncu getirerek Avustralya'daki en büyük drama okulu oldu ve kesinlikle dünyanın en iyi oyunculuk okulları arasına adını yazdırdı.

Ancak okula girmek hayli zor. Söylenenlere göre başvuranların yalnızca %4’ü dünyanın en iyi oyunculuk okulu diyebileceğimiz bu kurumda eğitim alabiliyor. Üstelik başvurusu kabul olanlar için de mezuniyete gidene kadar zorlu bir eğitim süreci söz konusu.

Ünlü Mezunları: Mel Gibson, Cate Blanchett, Judy Davis, Baz Luhrmann, Hugo Weaving, Sam Worthington

Web Sitesi: http://www.nida.edu.au 

 • Oxford School of Drama – Woodstock

Oxford'un drama okulu, Birleşik Krallık'taki en genç oyunculuk okullarından biri. Sadece çeyrek yüzyıldır var olmasına rağmen, şimdiden çok sayıda yetenekli ve ünlü sanatçı yetiştirdiği söylemek gerekiyor. Bir kursta sadece 18 öğrencisi olan nispeten küçük bir okul olduğu için seçkin aktörler arasında yer almak isteyenler için rekabet şiddetli. Yine de dünyanın en iyi oyunculuk okulu olarak bilinen merkezlerden birinde eğitim almak hiç kuşkusuz gerçek bir ayrıcalıktır.

Ünlü Mezunları: Lee Boardman, Christina Cole, Catherine McCormack, Will Adamsdale, Claire Foy, Anna Galvin

Web Sitesi: http://oxforddrama.ac.uk 

 • Yale School of Drama – New Haven

Dünyadaki en iyi oyunculuk okulları söz konusu olduğunda 1900 yılında öğrencilerine kapılarını açan Yale’i de anmak gerekir. Sadece kabul edilmenin değil, okulda kalabilmenin bile zor olduğu bu kurumun böylesine popüler olmasına şaşırmamak gerekir. Ancak hemen hatırlatalım; eğer Yale’i seçerseniz eğitim alacağınız 4 yıl boyunca herhangi bir yapımın oyuncu seçmelerine katılacak zamanı ve enerjiyi asla bulamayacaksınız. Öyle ki Yale’e kabul edilmeyen günümüzün pek çok starı; okul hakkında gişe rekorları kıran filmlerin kadrosuna girmekten bile daha zor olduğunu söylüyor.

Ünlü Mezunları: Meryl Streep, Sigourney Weaver, Paul Newman, Angela Bassett, Courtney Vance, Henry Winkler, Charles Dutton, Dick Cavett, John Turturro

Web Sitesi: http://drama.yale.edu/ 

 • American Conservatory Theater - San Francisco

ACT, 1965 yılında Pittsburgh'da kuruldu. San Francisco gibi ABD’nin önemli merkezlerinden birinde yer alması ACT'nin büyük yapımlar için seçmelere katılma fırsatı elde etmeleri ve oyuncu kadrosuna alınmaları, bu şekilde oyunculuk endüstrisindeki birinci sınıf prodüksiyonlardan daha öğrencilik aşamasında bile deneyim elde etmeleri için önemli bir fırsat sunuyor.

Ünlü Mezunları: Delroy Lindo, Anna Deavere Smith, Denzel Washington, Elizabeth Banks, Annette Bening, Winona Ryder, Nicolas Cage, Danny Glover, Teri Hatcher, Benjamin Bratt, Darren Criss

Web Sitesi: http://www.act-sf.org 

 • Guildhall School of Music & Drama – Londra

Dünyada en iyi oyunculuk okulları dendiğinde hiç kuşkusuz anılması gereken bir diğer önemli kurum da Londra’daki prestijli oyunculuk okulu Guildhall’dur. Okul; Jacqueline du Pre ve James Galway gibi büyük müzisyenlerin yanı sıra aynı zamanda hem İngiltere hem de ABD pazarlarında kendilerine isim yapmış oyuncularla da omuz omuza vermektedir. Bu açıdan GSMD’de eğitim almayı bir piyango kazanmakla eş tutan ünlü oyuncu cümlelerine rastlamanız son derece doğaldır.

Ünlü Mezunları: Ewan McGregor, Joseph Fiennes, Daniel Craig, Rhys Ifans, Orlando Bloom, Eileen Atkins

Web Sitesi: http://www.gsmd.ac.uk 

 • University of Southern California – Los Angeles

Başlangıçta bir araştırma üniversitesi olarak kurulan USC, zamanla yeni eklenen fakülteleriyle birlikte oyunculuk için de önemli bir merkez haline gelmiştir. Los Angeles gibi bir bölgede yer alması başlı başına bir avantaj olmakla birlikte ders içerikleri ve eğitmenleri ile de okulun gerek ABD gerekse dünyada en iyi oyunculuk okulu dendiğinde akla gelen ilk kurumlardan olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca USC’nin geleceğin oyuncu adaylarına yalnızca oyunculuk eğitimi vermekle yetinmediği, sinema ve tiyatro sektöründe iş bulmalarını kolaylaştıracak iş ve sektör eğitimleri de sağladığını vurgulayalım!

Ünlü Mezunları: Forest Whitaker, Kelly Preston, Lisa Ling, John Wayne, Michael Landon, John Ritter, LeVar Burton, Rob Estes, Kyra Sedgwick, Tom Selleck, Ally Sheedy, Cybill Shepherd, Sophia Bush, Robert Stack, Robert Zemeckis

Web Sitesi: http://www.usc.edu/ 

 • University of California Los Angeles – Los Angeles

Dünyanın en iyi oyunculuk okulları listemizde alt alta iki adet Los Angeles / Kaliforniya merkezli okula yer vermemiz yalnızca ilk bakışta şaşırtıcı olsa gerek. Başarılı oyuncularla dolu bir geçmişe sahip olan UCLA 1882'de kurulduğundan günden beri Kaliforniya eyaletinin önemli parçalarından biri. Sektördeki gelmiş geçmiş en büyük isimlerden bazılarını yetiştiren okul, tıpkı USC gibi, oyunculuk eğitimini aynı zamanda sektörel bilgilerle de zenginleştiren bir merkez.

Ünlü Mezunları: James Dean, Tom Skerritt, Francis Ford Coppola, Robert Englund, Elizabeth Berkley, Lloyd Bridges, James Coburn, Jayne Mansfield, Rob Reiner, Tim Robbins, Ben Stiller, Jaleel White, Mayim Bialik, Jack Black

Web Sitesi: http://www.ucla.edu

 • Juilliard School – New York City

Eğer biraz ön bilginiz varsa listemizde Juilliard ismini görmeyi beklediğinizden eminiz. Listemizi belli bir sıraya göre yaptığımızı söyleyelim, ancak belli bir sıraya göre yapsaydık dünyada en iyi oyunculuk okulu olarak ilk sıraya Juillard’ı koyabilirdik. 1905 yılında Müzik Sanatları Enstitüsü olarak kurulan okul, daha sonra fakültelerine oyunculuğu da ekledi ve şu anda yılda yaklaşık 800 öğrenci yetiştiriyor. Şöyle tarif etmek gerekirse bir oyuncu için Juilliard’a kabul edilmek diğer alanlarda Harvard’a kabul edilmekten daha zor olabilir.

Ünlü Mezunları: Kevin Spacey, Robin Williams, Val Kilmer, Christopher Reeve, Ving Rhames, Kelsey Grammer, Eriq La Salle, Kevin Kline, William Hurt

Web Sitesi: http://www.juilliard.edu/ 

 • Italia Conti Academy of Theatre Arts – Londra

Italia Conti, 1911'de kuruldu ve adını, o zamanlar köklü bir kadın oyuncu olan kurucusu Italia Conti'den alıyor. Bu drama okulu, geleneksel becerilerin özüne dayanan oyuncu eğitimine her zaman modern bir yaklaşım sağlamıştır; bu açıdan tiyatrodan çok sinema ve TV, yani kamera önü oyunculuğa daha çok önem verdiğini söyleyebiliriz. Okulun mezunlarının birçoğu geçmişte de günümüzde de sektörün temel taşlarını oluşturuyor. Dolayısıyla dünyanın en iyi oyunculuk okulları listemizin son sırasında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Ünlü Mezunları: Noel Coward, Russell Brand, Leslie Phillips

Web Sitesi: http://www.italiaconti.com 

Zirveyi Hayal Etmekten Korkmayın!

Yukarıda sizler için dünyanın en iyi oyunculuk okulları hakkında kısaca bilgiler verdik. Eğer siz de bir oyuncu olmayı hayal ediyor, bunun için de en iyi oyunculuk okullarından eğitim almak istiyorsanız Sinema Akademi olarak önerimiz hiçbir zaman zirveyi ve en iyisini hayal etmekten vazgeçmemenizdir. Ancak bu şekilde gerçek potansiyelinizi açığa çıkarabilirsiniz.

Dünyanın en iyi oyunculuk okulları ile oyuncu olma hayaliniz için dev bir adım atmak istiyor, ancak giriş sınavları hakkında endişeleniyorsanız Sinema Akademi oyunculuk kursları ile tanışmaya ne dersiniz? Eğitim danışmanlarımızla hayallerinizi paylaşın, beklentilerinize uygun bir programla sizi dünyanın en iyi oyunculuk okulu için hazırlayalım!

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40