Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Konuşmak İçin 10 Uzman Tavsiyesi

Güzel Konuşmak İsteyenler Bu Önerilere Kulak Verin!

Hangimiz güzel ve akıcı konuşmak istemez ki? Özellikle eğitimciler, sanatçılar, liderler, yöneticiler için düzgün bir diksiyon olmazsa olmazlardandır. Güzel konuşmanın anahtarı hiç şüphesiz iyi bir diksiyona sahip olmaktır. Diksiyonu düzgün olanların iş ve sosyal yaşamlarında daha başarılı oldukları bir gerçektir. Hatta bu isimlerin kitleleri peşinden sürükleyen bir lider olmaları da kaçınılmazdır. 

Güzel konuşmak için bolca diksiyon pratiği yapmak, kitap okumak, tekerleme söylemek gerekebilir. Bu konuda deneyimli isimler, güzel bir konuşma üslubunun nasıl elde edileceğini merak edenler için önerilerde bulunurlar. Yazımızda bu önerilere kulak vereceğiz.

Uzmanlar Güzel Konuşmak İle İlgili Ne Diyor?

Forbes dergisi çeşitli şirket ve kuruluşların sözcülerinin güzel konuşma taktiklerini yazmış. Dilerseniz bu önerileri deneyerek siz de diksiyonunuzu ve konuşma şeklinizi iyileştirebilirsiniz. İşte, güzel konuşmak için 10 uzman tavsiyesi:

    1. Floyd Abrams (Cahill Gordon Hukuk Bürosu avukatı): Ünlü avukat Abrams, çok konuşmanın ne kadar zararlı olduğunun altını çiziyor.

“Çok fazla konuşursanız sıkıcı olursunuz ve tekdüzeliğe düşersiniz. Konuşmanızı sanki iki kişinin arasında geçen diyaloglara benzetin. Böylece jargon derdinden kurtulursunuz.”

    2. Ari Fleischer (Eski Beyaz Saray Basın Sekreteri): Fleischer de kısa ve öz konuşmanın önemini vurgulayanlardan.

“Konuşmanızı gazetelerin manşetten verdikleri haberlerde kullandıkları dile benzetin. Konuşmanıza ileriye dönük tahminler ekleyin, karşıtlık ilkesini kullanın ama gerçekçi araştırmalarla bunu destekleyin. Eğlendirici olun. Kalabalığa ulaşmak için gerekirse kendinizi aşağılayan anektodlara başvurun. Uzun konuşmayın. 40 dakikadan sonrası sıkar.”

    3. Jim Gill (Bryan Cave Hukuk Bürosu avukatı): Güzel konuşmak için gerekli olan en önemli şeyin espri kabiliyeti olduğunu söylüyor.

“Mizah her zaman geçerli bir yol. Ama taşı gediğine oturtmalısınız. Pot kırarsanız bir daha toparlamanız çok zor olur.”

    4. Erin Gruwell (Özgür Yazarlar Derneği’nin kurucusu): Gruwell, güzel konuşmak için hitap edilen kitlenin sıkılmaması gerektiğini söylüyor.

“Salonda en çok sıkılmış görüntüsü veren kişiye odaklanın. Bu kişiyi canlandırabilirseniz geri kalan seyirciler de domino taşları gibi dökülecek.”

    5. Richard LaGravenese (Yönetmen ve senaryo yazarı): Ünlü senaryo yazarı, güzel konuşma alışkanlığı kazanmak için doğaçlamanın önemli olduğunu belirtiyor.

“Konuşmanızı kağıda yazarak sahneye kitap gibi çıkmayın. Ufak notlar alarak daha çok doğaçlama yapmaya çalışın. O notlar zihninizde kıvılcımlar çaktırarak seyirciyi eğlendirecek hikayeler üretmenize yardımcı olacak. Böylece sahne heyecanı da duymazsınız.”

    6. Bob Kerrey (Eski Nebraska Valisi): Hızlı konuşmanın güzel konuşmak demek olmadığını söylüyor.

“Konuşmanız sırasında çok fazla kaptırmayın. Aralarda duraklayın yoksa seyirciler aceleniz olduğunu düşünerek onları ciddiye almadığınızı sanabilir.”

    7. Jack LaLanne (92 yaşındaki fitness gurusu): Fitness gurusu Jack, güzel konuşmak için inandırıcı olmak gerektiğini belirtiyor.

“Bir konuya çok inanıyorsanız o zaman onu seyirciyi canlı tutarak ve inandırıcı aktarabilirsiniz. Mutlaka inandığınız ve içinizden gelerek konuşmalısınız.”

    8. Dick Rudder (Baker & McKenzie Hukuk Bürosu avukatı): Ünlü avukat, güzel konuşmanın yolları arasında seyirci ile iletişim kurmanın yer aldığını belirtiyor.

“Konuşmalarımda yasaların teknik kısımlarından bahsetmek zorundayım ve bu son derece sıkıcı. Bunların arasından sıyrılarak sık sık seyircinin arasına karışıp onlara sorular yönelterek atmosferi kaynatmaya çalışırım. Bunu yapabilirseniz odanın dinamiği değişir. Ama sakın sabah saatlerinde şaka yapmayın. Çünkü henüz yeterli kafeini almadıkları için bunu kaldıramayabilirler.”

    9. Kate White (Cosmopolitan Genel Yayın Yönetmeni): Cosmopolitan genel yayın yönetmenliğini yapmış olan Kate White, hikaye paylaşmanın konuşmacıya olan ilgiyi arttıracağını belirtiyor.

“Konuşmanıza birleştirici bir teması olan etkileyici bir hikayeyle başlayın.”

    10. Tom Peders (Tom Peders şirketinin kurucusu): Kennedy’nin az ve öz konuşmakla ilgili sözünü hatırlatıyor.

“Ne zaman insanların karşısında bir konuşmaya başlasam John F. Kennedy’nin “Dünyayı değiştirecek şeyler söylemeyeceksiniz, çenenizi kapalı tutun” lafını hatırlarım.”

Ünlü firmalarda yöneticilik yapmış liderler, avukatlar ve sanatçıların önerileri genel olarak az ve öz konuşmanın ne kadar etkileyici olduğunu anlatıyor bizlere. Vurgulayıcı sözcüklerin ve cümlelerin uzun anlatımlardan daha vurucu olduğunu gösteriyor. Bu önerilere kulak verin…

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40