Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Çocuklar İçin Drama Kursunun Yararları

En Kalıcı Öğrenme Yaparak ve Yaşayarak Öğrenmedir!

Çocukluk döneminin en önemli kavramlarından biri hiç kuşkusuz hayal gücüdür. Bir çocuğun somut nesneleri farklı perspektiflerden ele alarak hayal dünyasının genişliği için araç haline getirmesi hiç de şaşırtıcı değildir. İşte çocuklar için drama kursunun yararları da aslında tam olarak burayla bağlantılıdır. Oyun ve hayal gücüne dayalı yaklaşımı sayesinde yaratıcı drama kursu, çocukların eğlenceli vakit geçirirken bir yandan da gelişim açısından son derece değerli becerileri kazanım haline getirmesini sağlar.

Yazımızda çocuklar için drama kursunun yararları ile ilgili bilgiler aktaracak dramanın çocuğun gelişimine etkileri hakkında sizlere yeni bakış açıları sunmaya çalışacağız. Eğer çocuklar için drama kursunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

1. Soyut Düşünme ve Hayal Gücü

Çocuklar için yaratıcı drama kursunun yararları hakkında konuşurken hiç kuşkusuz bahsedilmesi gereken ilk nokta soyut düşünme ve hayal gücüne sağladığı katkıdır. Çocuklar için drama kursu; farklı etkinliklerle çocukların çeşitli olay ve durumlara karşı tiyatral tepkiler vermelerini, kendilerini sözlü ve sözsüz bir biçimde ifade etmelerini amaçlar. Bu süreçte çocuk, somut olaylardan soyut düşünmeye geçiş pratikleri yaparak zihinsel kazanımlar elde eder.

2. Sosyalleşme Fırsatı

Çocukların kendi yaşıtlarıyla yeni arkadaşlıklar kurması ve paylaşımlarda bulunabilmesi kişisel gelişimleri üzerinde büyük önem sahibidir. Bu yönüyle çocuklar için drama eğitiminin yararları arasına yazmak gereken en değerli başlıklardan biri de drama kursu programlarının çocuklara sağladığı sağlıklı etkileşim ortamıdır.

3. Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Gelişim

Çocuklar için drama kursunun yararları nelerdir? Bir drama eğitiminde çocuğun yeterince fiziksel aktivite yapmadığını düşünüyorsanız hemen bu düşüncenin yanlış olduğunu söyleyelim. Aksine çocuklar için drama kursu programlarında; uzuv ve hareket kabiliyetini keşfetmeye yönelik egzersizler, kaba ve ince motor fonksiyonları geliştirmek üzere yapılan çalışmalar son derece geniş bir yer tutmaktadır. Nitekim çocuklar için drama kursu programları farklı aktivitelerle gelişimin değerli tüm faktörlerini birlikte aktif tutmayı amaçlar.

Aynı şekilde dramanın çocuğun gelişimine faydaları arasında zihinsel ve ruhsal gelişimi de saymak gerekir. Drama aktiviteleri sırasında çocuklar neredeyse tüm duyularının yanı sıra zihinlerini de aktif olarak kullanır. Bu anlamda çocuklar için drama kursunun yararları söz konusu olduğunda bütüncül yaklaşımıyla yaratıcı dramanın gelişime son derece geniş çapta bir katkı sağladığını söylemek mümkündür.

4. Okuma Alışkanlığı ve Sevgisi

Ebeveynlerin en çok şikayet ettiği konuların başında çocuklarının yeterince kitap okumamaları gelir. Ancak çocuğa okuma sevgisinin aşılanmasında erken yaşta okuma alışkanlığına yönelik aktiviteler gerçekleştirmenin önemi büyüktür. Elbette bu aktivitelerin sıkıcı olması çocukların okumayı sevmesine değil, aksine okumadan uzaklaşmasına neden olacaktır.

Bu anlamda çocuklar için drama eğitiminin yararları arasında en önemli noktalardan biri okuma alışkanlığı ve sevgisidir. Okuduklarını hayata geçirmek için sabırsızlanan çocuklar; bu sırada olaylar ve karakterlerle özdeşim kurmayı öğrenmekte, gelecekte okumayı seven bireyler olmanın ilk adımlarını atmaktadır.

5. Etkili İletişim

Drama kursunun çocuklar için yararları açısından son derece önemli başlıklardan bir diğeri de etkili iletişimdir. Yaratıcı drama kursu çocukların kendini farklı olaylar karşısında sözlü ve sözsüz bir biçimde ifade etmelerine dayanır. Bu yönüyle drama kursu daha etkili bir konuşma ve beden dili için oldukça efektif bir eğitim metodudur. Ayrıca kurs programı içerisindeki diksiyon egzersizleri de etkili iletişimin anahtarlarından biridir.

Çocuklar için drama kursunun yararları elbette bu saydıklarımızla sınırlı değildir. Genel olarak dramanın çocuk gelişimine faydaları ile ilgili şu maddeleri de eklemek yanlış olmayacaktır:

  • Çocuklar için drama kursu; daha özgüvenli bireyler yetiştirmeye katkı sağlar.
  • Buna ek olarak çocuklar için drama kursunun yararları arasında sayılması gereken bir nokta da sorumluluk ve iş birliğidir. Drama kursu sayesinde çocuklar grup aktivitelerinde rol paylaşımının önemini daha kolay öğrenir.
  • Başka insanlarla empati kurabilme yeteneği de çocuklar için drama kursunun yararları arasında sayılmalıdır.
  • Özgür ruhlu ve sanatı seven bireyler yetiştirmek konusunda drama eğitiminin çocuk gelişimine etkileri görmezden gelinemez.

Tüm bu yönleriyle çocuklar için drama kursu programlarının çocuk gelişiminde son derece faydalı metotlardan biri olduğunu vurgulamak gerekir. Çocukların zengin hayal gücünü destekleyen ve bu hayal gücünü başkalarıyla paylaşmalarına olanak tanıyan çocuklar için drama kursu, çocukların hem bugünü hem de yarını için becerilerine yeni kazanımlar eklemektedir.

Yaşamı Yakından Tanıyan Çocuklar Yetiştiriyoruz

Sinema Akademi ailesi olarak çocuklarımızın, yaşamı sanat gözlükleri aracılığıyla duyumsamasını önemsiyor, sanatın büyülü dünyası sayesinde yaşama ve çevrelerine pozitif dokunuşlarda bulunabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda çocuklar için drama kursları başta olmak üzere dans, müzik ve oyunculuk kursları ile çocuklarımızın gelişimine katkı sağlıyor, geleceğe neşeyle bakan bireyler olmalarına yardımcı oluyoruz.

Yazımızda çocuklar için drama kursunun yararları hakkında bilgi vererek dramanın çocuğun gelişimine etkileri ve faydalarına dair farklı perspektifleri size aktarmaya çalıştık. Çocuklar için drama kursunun yararları hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, bir aile sıcaklığı vadeden kurumumuzu ziyaret ederek eğitimcilerimizle görüşebilirsiniz.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40