Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Çocuklar İçin Dans Etmenin Yararları

Dans Eğitimi Çocukların Hem Fiziksel Hem Ruhsal Gelişimine Katkı Sağlar!

Çocuklar doğal olarak hareket etmeyi sever. Bir çocuk gözüyle baktığımızda enerji dolu bedenlerinin sınırlarını keşfetmelerini sağlayan aktiviteler, çocuklar için her zaman heyecan vericidir. Elbette anne babaların çocuklarını dans kurslarına yönlendirmesinin tek nedeni bu değildir. Her ne kadar çocuklar dansın iyi bir eğlenme yöntemi olduğunu bilse de eğlencenin yanı sıra dansın çocuğa faydaları söz konusu olduğunda bahsetmemiz gereken pek çok şey daha vardır.

Yazımızda çocuklar için dans etmenin yararları üzerinde durarak çocuk gelişimi açısından dans etmenin önemini vurgulamaya çalışacağız. Eğer çocuğunuzu dans eğitimi alması için yönlendirmeyi planlıyor ve dans etmenin çocuklara faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

1. Dans Etmek Fiziksel Gelişime Katkı Sağlar

Çocukluk dönemi fiziksel gelişimin bebeklikten sonra en hızlı yaşandığı dönemdir. Dans etmek, keyifli bir egzersiz şekli olarak çocukları aktif kalmaya motive eder ve bu sayede fiziksel gelişimlerine katkı sağlar. Dayanıklılık ve fiziksel gücün artması, hareket aralığının ve esnekliğin gelişmesi dansın çocuğa yararları arasında sayılması gereken başlıca fiziksel unsurlardır.

2. Dans Etmek Yaratıcılığı Teşvik Eder

Bir dansçının, özellikle dansçı çocuk olduğunda yapabilecekleri yalnızca bedenini keşfetmesi ve hayal gücüyle sınırlıdır. Dans eğitimi çocukları kendilerini dans aracılığıyla ifade etmeye teşvik ederek yaratıcılıklarını geliştirir. Özellikle erken çocukluk için dans etmenin yararları arasında bu nedenle hayal gücü gelişimi açısından önemini vurgulamadan geçmemek gerekir.

3. Dans Etmek Çocuğunuzun Bilişsel Yeteneklerini Geliştirir

Çoğu ebeveyn dans etmenin yalnızca fiziksel bir aktivite olduğunu ve bu nedenle çocuğun beden gelişimi üzerinde etki yarattığını düşünür. Halbuki bir dans performansı sergilemek bedensel becerilere bağlı olduğu kadar bilişsel yeteneklerin gelişimiyle de ilgilidir. Bir koreografi ezberlemek, bu koreografiyi arkadaşlarıyla beraber sergilemek ve bunun için odaklanmak dans etmenin çocuklara yararları arasında bilişsel yeteneklerin gelişimine sağladığı katkıyı saymamızı gerektirir.

4. Dans Etmek Çocuğunuza Özgüven Aşılar

Çocuklar için yeni aktiviteler keşfetmek ve bu aktivitelerde başarılı olmak son derece önemlidir. Birçok anne baba çocuklarının özgüven kazanması için takım sporlarının ideal olabileceğini düşünür. Ancak hemen vurgulamak gerekir çocuklar için dans etmenin faydaları arasında saymak gereken en değerli noktalardan biri de başarı duygusu ve özgüvendir. Üstelik spor aktivitelerine kıyasla dans, başarı duygusunu çocuklarınıza rekabetçi değil eğlenceli bir yöntemle aşılar.

5. Dans Etmek Kalori Yakmaya Yardımcı Olur

Çoğu zaman çocuklar için kalori ve kilo matematiği yapmak gereksizdir. Ancak gerek ülkemiz gerekse dünyada çocukluk döneminde obezite mücadele edilmesi gereken önemli sağlık problemlerinden biridir. Çocuğunuzu dans eğitimi almaya yönlendirmek eğlenerek egzersiz yapmasını sağlamak için son derece iyi bir yoldur.

6. Dans Etmek Sosyalleşmeye Olanak Tanır

Çocukların sağlıklı gelişimi için yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirmesi ve paylaşımlarda bulunması son derece önemlidir. Bu noktada dans eğitimi çocuklara yaşıtlarıyla birlikte keyifli bir şekilde sosyalleşme imkanı verir. Dans eğitimi ile beraber çocuklar başkalarına güvenmeyi ve iş birliği yapmayı öğrenir. Bu yönüyle çocuklar için dans etmenin yararları arasında sayılması gereken noktalardan biri de sosyalleşme olanaklarıdır.

7. Dans Etmek Çocuğunuzun Ruhsal Gelişimine Destek Verir

Bir çocuğun ruh hali, olumlu ya da olumsuz etkilere karşı her an açık ve neredeyse tamamen savunmasızdır. Bir dakika önce eğlenirken bir anda her şeyin tersine dönmesi muhtemeldir. Ancak çocuklar için dans etmenin yararları arasında önemli bir yere sahip olan ruhsal gelişim sayesinde çocuklarınız çok daha pozitif bir kişiliğe sahip olabilir. Çünkü dans çocukların kendi duygularını keşfetmeleri ve ifade etmeleri için son derece iyi ve güvenli bir yoldur.

Dans Eğitimi ile Çocuklarınıza Kendilerini İfade Etme Şansı Verin!

Bir ebeveyn olarak çocuklarınızın kendilerini güvenli ve eğlenceli bir şekilde ifade edebilmeleri için dans eğitimi programlarımızdan yararlanabilirsiniz. Nitekim çocuğunuzun artan dans sevgisiyle birlikte geleceğin yıldızlarından biri olma ihtimalini azımsamamalısınız. Ancak bu gerçekleşmese çocuklar için dans etmenin yararları çocuğunuzu dans eğitimi almaya teşvik etmeniz adına oldukça iyi nedenler sunmaktadır.

Yazımızda sizlere çocuklar için dans etmenin yararları hakkında bilgi vererek dansın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini inceledik. Eğer çocuklar için dans etmenin yararları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40