Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Film Çekimi İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Çekimlere Başlamadan Önce Her Şeyi Hazırladığınızdan Emin Olun

Film çekiminin en zevkli bölümlerinden biri gerekli ekipmanları hazırlamak ve satın almak için alışverişe çıkmaktır. Özellikle bütçe açısından daha küçük ölçekli bir iş yapacak ve az sayıda kişiyle birlikte çalışacaksanız bu hazırlık aşamasının sürecin kendisinden daha keyifli olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak film çekimi için gerekli ekipmanlar hakkında yeterince fikir sahibi değilseniz her şey bir anda tersine dönebilir.

Yazımızda film çekimi için gerekli ekipmanlar nelerdir sorusunu yanıtlayarak film ekipmanları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Eğer film çekimi için gerekli ekipmanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

 

1. Öncelikle Bütçenize Uygun Bir Kamera Seçin

Set ekipmanları nelerdir sorusuna verilecek ilk cevap elbette kameradır. Ancak piyasada ciddi ölçüde fiyat farklılıkları ve çeşitli kamera markaları olduğunu vurgulamak gerekir. Bu nedenle kamera seçimini yapmadan önce bütçenizi belirlemeniz çok daha akıllıca bir hareket olacaktır. Eğer çok düşük bütçeyle çalışıyor ve amatör bir iş yapmayı hedefliyorsanız kamerası yüksek çözünürlükleri destekleyen cep telefonlarını bile kullanabilirsiniz.

2. Net Görüntüler İçin Kamerayı Sabitlemelisiniz

Kameranızı aldıktan sonra performansını iyileştirmek için çeşitli aksesuarlarla desteklemeniz gerekiyor. Bu nedenle film çekimi için gerekli malzemeler arasında sayacağımız bir diğer ekipman da tripod olacak. Tripod, kameranızı sabitleyerek titremelerinin önüne geçer ve bu sayede çektiğiniz görüntülerin daha net olmasını sağlar. Ayrıca bunun için daha pahalı bir seçenek olsa da daha yüksek bir hareket imkanı sağladığı için gimbal gibi ekipmanlara da yöneleyebilirsiniz.

3. İç Çekimler İçin Işık Sistemlerinden Destek Almalısınız

Dış ortam çekimlerinde doğru saat ve açıyla doğal ışıktan yararlanabilirsiniz. Ancak söz konusu iç mekanlar olduğunda görüntü kalitenizi artırmak için yapay ışıklara ihtiyacınız vardır. Bu nedenle film ekipmanları arasına eklememiz gereken bir diğer malzeme de ışık sistemleri olacak. Işık sistemleri sayesinde ortam aydınlatmasının çeşitli ışık ve gölge oyunları yaparak yönetmenliğinizi de konuşturabilirsiniz.

4. Görüntünün Yanı Sıra Ses Çekimini Unutmamalısınız

Film çekim ekipmanları nelerdir? Bu soruya cevap verirken ihmal edilmemesi gereken bir nokta da ses çekim ekipmanlarıdır. Eğer tamamen steril seslere sahip olmak istiyorsanız ses çekimleri görüntü çekimlerinden sonraya bırakarak stüdyo ortamında gerçekleştirmelisiniz. Ancak eş zamanlı bir çekim planlıyorsanız daha titiz davranmanızı tavsiye ederiz. Kapalı ortamlar için vasat bir mikrofon işinizi görse bile söz konusu dış mekan çekimleri olduğunda bu yeterli olmayacaktır. Çünkü dış mekanlarda ses kaydı yapılırken ortam gürültüsünü de hesaba katmanız gerekir. Eğer dış mekan çekimleri yapacaksanız film çekimi için gerekli ekipmanlar arasına kaliteli bir boom mikrofon ve ortam gürültüsünü azaltması için mikrofon filtresi gibi aksesuarları da eklemelisiniz.

5. Kurgu İçin Kullanacağınız Bilgisayar ve Yazılımları Seçmelisiniz

Film çekimi için gerekli ekipmanlar nelerdir gibi bir yazıda kurgu yapacağınız bilgisayardan bahsetme ihtiyacı hissediyoruz çünkü video düzenleme işlemleri yapılacak bir bilgisayarın güçlü bir ekran kartı ve işlemciye sahip olması şarttır. Özellikle uzun metrajlı filmler söz konusu olduğunda zayıf bir bilgisayar düzenleme sürecini gerçek bir eziyete dönüştürebilir. Benzer şekilde video kurgusu için seçeceğiniz yazılım da stabil çalışmalı ve isteklerinize yanıt verebilmelidir.

İyi Bir Film Çekmek İçin Ekipmanlarınıza Hakim Olmalısınız

Elbette işiniz film çekimi için gerekli ekipmanlar ve aksesuarları hazırlamakla bitmiyor. İyi bir film çekmek için ekipmanlarınızı nasıl kullanacağınız hakkında geniş çaplı bir birikime sahip olmalısınız. Bu noktada Sinema Akademi olarak sizlere yönetmenlik kursu ile kapsamlı bir eğitim sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Yönetmenlik kursu programlarımızda  sizlerle görüntünün oluşumundan farklı ekipmanların nasıl ayarlanabileceğine, kamera hareketlerinden açı tekniklerine kadar pek çok alanda deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Yazımızda film çekimi için gerekli ekipmanlar nelerdir sorusunu yanıtlayarak temel film ekipmanları hakkında bilgi verdik. Eğer film çekimi için gerekli ekipmanlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-153]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40