Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Yaratıcı Drama Sertifikası Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Yaratıcı Drama Eğitmeni Olma Fırsatı!

Eğer tiyatronun büyülü dünyasını seviyor ve bir meslek olarak yaratıcı drama eğitmenliği yapabileceğinizi düşünüyorsanız yaratıcı drama kursu programları aradığınız fırsat olabilir. MEB yaratıcı drama sertifikası sahibi olan eğitimcilerin çeşitli eğitim kurumlarında drama eğitmenliği yapmasına olanak tanıyor!

Sizler için yaratıcı drama sertifikası nasıl alınır, ne işe yarar gibi soruları inceledik ve yaratıcı drama eğitmeni olmak için neler yapmanız gerektiğini listeledik. Kariyer planlarınız arasında yaratıcı drama eğitmenliği varsa yazımızı okumaya devam edin!

Eğitmen Olmak İçin MEB Onaylı Yaratıcı Drama Sertifikası Şart!

Eğer yaratıcı drama eğitmeni olarak bir eğitim kurumunda hizmet vermek istiyorsanız yaratıcı drama sertifikası almanız gerekiyor. Ancak hemen belirtelim ki yaratıcı drama sertifikası derken katılım sertifikasını kastetmiyoruz. Elbette katılım sertifikaları güvenilir bir eğitim kurumundan alındığında kariyeriniz açısından son derece faydalı olabilir. Ancak yaratıcı drama eğitmenliği için katılım sertifikasına değil MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası ya da belgesine ihtiyacınız vardır.

Eğitim Aldığınız Kurum MEB Onaylı Mı?

MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası demek öncelikle MEB onaylı bir eğitim kurumunun verdiği kurs programını başarıyla tamamladığınız anlamına gelir. Ancak eğitim aldığınız kurum MEB onaylı değilse kurs programını başarıyla tamamlasanız bile yaratıcı drama sertifikası alabilmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla yaratıcı drama kursu ararken seçeceğiniz kurumun MEB onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Eğitim Programı MEB Müfredatına Uygun Mu?

Bir eğitim kurumu MEB onaylı olsa bile MEB müfredatıyla paralel ilerlemeyen kurs programları düzenleyebilir. Bu tür bir yaratıcı drama kursu sonucunda yaratıcı drama sertifikası değil, yalnızca katılım sertifikası alabilirsiniz. Nitekim kurs programı sonunda bir sınava tabi tutulsanız bile göstereceğiniz başarının sertifikanızla doğrudan bir ilgisi yoktur.

Buna karşılık MEB onaylı yaratıcı drama kursu programlarının sonunda kursiyerin, MEB'in görevlendirdiği bir gözetmenin de eşliğinde yaratıcı drama alanından sınava girmesi ve bu sınavı başarıyla tamamlaması gerekir. Ancak bu sınavı başarıyla tamamladığınız takdirde kursu tamamlayabilir ve yaratıcı drama sertifikası alabilirsiniz.

Yaratıcı Drama Sertifikası ve Kariyer Olanakları

Yaratıcı drama sertifikası ile kariyerinize eğitimci olarak devam edebilir, farklı eğitim kurumlarında drama dersleri verebilirsiniz. İşte yaratıcı drama eğitmenliği sertifikası ile verebileceğiniz kurslar:

  • Yaratıcı Drama Egzersizleri

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yaratıcı drama egzersizleri için birçok eğitimciye istihdam sağlamaktadır. Siz de bu egzersizlere yaratıcı drama eğitmeni olarak katılabilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Seçmeli Dersi

5., 6., 7. ve 8. sınıflar için Yaratıcı Drama adı altında seçmeli bir ders vardır. Okulla anlaştığınız takdirde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de izni dahilinde yaratıcı drama seçmeli dersine öğretmen olarak girebilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Kulübü

Eğer hali hazırda bir okulda öğretmenseniz yaratıcı drama sertifikası sayesinde okulunuzda Yaratıcı Drama Kulübü açabilir, ayrıca danışman olarak hizmet sunabilirsiniz.

  • Eğitici

MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası sayesinde kreş ve anaokulu gibi okul öncesi eğitim kurumlarında eğitici pozisyonunda görev alabilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Merkezi

Dilediğiniz takdirde kendi yaratıcı drama merkezinizi açarak yaratıcı drama eğitimi almak isteyen kursiyerlere eğitim verebilirsiniz.

  • Yaratıcı Drama Eğitmeni

Yaratıcı drama sertifikası sayesinde özel eğitim kurumlarında yaratıcı drama eğitmeni olarak çalışabilirsiniz.

MEB Onaylı Kurslarımıza Göz Atmayı Unutmayın

Tiyatro ve yaratıcı drama kursu başta olmak üzere Sinema Akademi olarak MEB onaylı sertifika verdiğimiz pek çok kurs fırsatı sunmaktayız. MEB onaylı tiyatro kursu, spikerlik - sunuculuk, seslendirme - dublaj, şan ve solfej, diksiyon gibi kurs programlarımızdan yararlanarak sertifika sahibi olabilir, kariyerinizi yeni baştan planlayabilirsiniz.

MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası ile yaratıcı drama eğitmeni olarak son derece eğlenceli ve aynı zamanda kariyer seçenekleri geniş bir mesleğe adım atabilir, geleceğin oyuncularının ilk temellerini siz atabilirsiniz!

[widget-142]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40