Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

MEB Onaylı Yaratıcı Drama Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Almak İstiyorsanız Bunlara Dikkat Edin!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim kurumlarından eğitim almanın en büyük avantajlarından biri hiç kuşkusuz MEB onaylı sertifika imkanıdır. Katılım sertifikası, mezun belgesi gibi belgelerin aksine uluslararası anlamda özel ve resmi kurumlarda geçerliliği olan MEB onaylı sertifika aldığınız eğitimi kanıtlayan değerli bir belgedir. MEB onaylı sertifika veren kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitim ruhsatına sahip olmak zorundadır.

Peki MEB onaylı sertifika nasıl verilir? Bu soruya aslında konuyu üç ana başlığa indirgeyerek kolayca yanıt verebiliriz. MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası alabilmeniz için;

  • Eğitim aldığınız kurumun MEB ruhsatına sahip olması,
  • Kursa katılım göstermeniz,
  • Sertifika sınavında başarılı olmanız gerekir.

Eğer MEB onaylı sertifika nasıl alınır diye merak ediyor, MEB onaylı sertifika şartları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Aşağıda sizlere MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası hakkında ayrıntılar aktardık.

Kurumun MEB Ruhsatı Var Mı? - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası almak istiyorsanız başvuru sürecinde kuruma sormanız gereken ilk soru MEB ruhsatları olup olmadığıdır. Çünkü MEB ruhsatı olmayan bir kurum temelde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan, kaçak bir eğitim merkezidir ve MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası veremez.

MEB ruhsatına sahip olan bir kurumda ise gerekli evraklarla birlikte başvurunuzu yaptığınızda kurs merkezi, evraklarınızı ve bilgilerinizi bağlı olduğu il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirerek resmi prosedürü başlatmış olur. Nitekim MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası için eğitim sürecinin tamamı MEB ve eğitim kurumu işbirliği ile yönetilir.

Devam Zorunluluğu Var! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı sertifika veren kurumlar için başlıca sorumluluklardan bahsettik. MEB yaratıcı drama kursu sertifikası için öğrencinin ilk sorumluluğu ise kurs programına katılım göstermektir. Milli Eğitim Bakanlığı; MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası için %90 katılım şartı getirmiştir. Dolayısıyla %10’dan fazla devamsızlığı bulunan öğrenciler MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası almaya hak kazanamaz.

Tıpkı kayıt sürecinde olduğu gibi eğitim süresince de Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla süreci takip etmektedir. Öğrencinin katılım durumunu tespit etmek için ders saatlerinin başlangıcında yoklama alınması zorunludur ve yoklama defteri kurs sonunda Milli Eğitim Müdürlüğüne kurum tarafından teslim edilmelidir. Aynı şekilde öğrencinin devamsızlıkları da aynı gün itibariyle öğrenci bilgi sistemine dijital olarak işlenmektedir. Dolayısıyla MEB yaratıcı drama kursu sertifikası almak istiyorsanız %90 devam zorunluluğu koşuluna riayet etmelisiniz.

Sınavsız MEB Yaratıcı Drama Kursu Sertifikası Diye Bir Şey Yok! - MEB Sertifika Şartları

Bazı eğitim kurumları daha fazla öğrenci çekebilmek adına sınavsız MEB onaylı sertifika imkanı sunduklarını iddia etse de böyle bir şey mümkün değildir. MEB onaylı sertifika veren kurumlar; öğrencinin başarılı bir şekilde mezun olduğunu sertifika sınavı ile gösterirler. Bu nedenle MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası için de kurs bitiminden 1 hafta ile 6 ay sonrası bir tarih aralığında sınava girmeniz gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığı; yine Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla sürece dahildir. İlk olarak sınav tarihi; eğitim kurumunun bağlı bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenir. Buna ek olarak sınavın gerçekleştirileceği gün kurumda olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğü bir veya öğrenci sayısına bağlı olarak birkaç gözetmen atar. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından atanan gözetmen olmaksızın MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası için sınav gerçekleştirilemez!

Sertifikanızın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarsınız? - MEB Onaylı Yaratıcı Drama Kursu Sertifikası Nasıl Görünür?

Öğrencilerin kuşkuya düştükleri bir durum da aldıkları sertifikanın gerçekten MEB onaylı olup olmadığını nasıl anlayacakları hususudur. İlk olarak MEB yaratıcı drama kursu sertifikası üzerinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı adına vurulan mühür bulunur ve aynı şekilde Milli Eğitim Müdürünün imzası da sertifika üzerinde yer alır.

Bunun dışında sertifikanızın gerçek olup olmadığını anlamanın oldukça kolay yolu bir daha vardır: E-devlet Sertifika Sorgulama sistemini kullanmak… E-devlet üzerinden MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası için görüntüleme yapabilir, belgenizin resmi ve geçerli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Özgeçmişinize Yeni Bir Fırsat Ekleyin! - MEB Onaylı Yaratıcı Drama Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası her şeyden önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş bir kurumda, MEB müfredatıyla uyumlu bir kurs programına katıldığınızın göstergesidir. Bu da alacağınız eğitimin belli standartları karşıladığı anlamına gelir. Ancak MEB sertifika ne işe yarar sorusunun tek yanıtı bu değildir!

Özgeçmişinize ekleyebileceğiniz MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası gerek oyunculuk, tiyatro ve sinema sektöründe işverenlerin dikkatini çekebilecek gerekse yaratıcı drama eğitmeni olarak eğitim sektöründe kendinize yer bulmanızı sağlayacak ve size yeni fırsatlar yaratabilecek uluslararası geçerliliğe sahip bir belgedir.

Keyifli vakit geçireceğiniz bir kurs sonrası özgeçmişinize MEB onaylı yaratıcı drama kursu sertifikası eklemek veya MEB onaylı sertifika şartları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Sinema Akademi’de sizleri bekliyoruz. Arayın veya kurumumuza gelin, eğitim danışmanlarımızla görüşün, sizin için en ideal yaratıcı drama kursu programını birlikte planlayalım!

[widget-142]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40