Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Yaratıcı Drama Dersinde Neler Yapılır?

Sahnenin Yıldızı Olmaya Giden Yol – Yaratıcı Drama Eğitimi

Yaratıcı drama dersi temel olarak çocuk ya da yetişkinlerin sahnede performans gösterebilmeleri için gerekli nitelikleri kazanmasını sağlamak üzere düzenlenmiştir. Bu anlamda Sinema Akademi olarak yaratıcı drama dersi alan kursiyerlerimizin eğitim sonunda temel oyunculuk becerilerinin yanı sıra doğaçlama, yaratıcılık ve konsantrasyon gibi gündelik hayata yönelik kazanımlar da elde etmesini hedeflemekteyiz. Peki yaratıcı drama kursları tüm bu kazanımları sağlamak için nasıl bir içeriğe sahiptir?

Yazımızda yaratıcı drama dersinde neler yapılır, yaratıcı drama eğitimi hangi aktiviteleri içerir gibi soruların cevabını bulacaksınız. Eğer yaratıcı drama dersi almayı planlıyor, ancak içeriğinden emin olamadığınız için hayata geçiremiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

1. Yaratıcı Drama Dersi ile İlk Önce Duyularımızı Geliştiriyoruz

Yaratıcı drama dersleri ile ilk olarak ilk olarak gözlem yapma ve beş duyuyu etkin bir şekilde kullanma gibi konulara odaklanarak oyunculuk becerileri üzerinde çalışmaya başlamadan önce tam olarak hazırlanmanızı sağlıyoruz. Bu doğrultuda yaratıcı drama kursu programımızda sizlere öncelikle kendini ve başkalarını tanıma, sağlıklı iletişim, bedensel enerjiyi harekete geçirme, doğru solunum, hareket ve ses egzersizleri gibi alanlarda eğitim vererek sahneye ilk adımlarınızı atmanız için vücudunuzu hazırlıyoruz.

2. Yaratıcı Drama Dersi ile İfade Becerilerinizi Artırıyoruz

Yaratıcı drama dersi eğitimimizin ikinci aşamasında artık dramatizasyona giriş yapıyoruz. Bu noktada kursiyerlerimizle birlikte çeşitli canlandırma aktiviteleri yaparak doğru ses ve beden kullanımı ile birlikte sahne alışkanlığı kazanmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda yaratıcı drama eğitimi ile ilgili bilgiler aktararak öğrencilerimizin aldıkları eğitim ve yaratıcı drama sanatı hakkında bilinçli bireyler olarak yetişmesi için gerekli temelleri atıyoruz.

3. Yaratıcı Drama Eğitimi ile Oyun, Dans ve Müziği Bir Araya Getiriyoruz

Yaratıcı drama eğitimi söz konusu olduğunda çocuk oyunlarının çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Yaratıcılığı artıran ve hayal gücünü genişleten çocuk oyunları ile yaratıcı drama kursu programımızı zenginleştirerek kursiyerlerimizin yaratıcı dramada daha hızlı bir gelişim göstermesini sağlıyoruz. Aynı şekilde müziğin ve ritmin yaratıcı drama eğitimi içerisindeki rolünden yararlanıyor, müzik eşliğinde gerçekleştirilen aktivitelerle hem keyifli hem de öğrenmeyi kolaylaştıran bir programı sizlere sunuyoruz. Dans ve çocuk oyunlarının devinimsel yapısı sayesinde öğrenme sürecini hızlandırıyoruz.

4.  Yaratıcı Drama Dersleri ile Sizlere Sanatın Ruhunu Aktarıyoruz

Sinema Akademi olarak sizlere uygulama ağırlıklı bir yaratıcı drama eğitimi sunmakla birlikte sanatın teorik yönünü ve ruhunu görmezden gelmediğimizi de vurgulamak isteriz. Bu doğrultuda yaratıcı drama dersi programlarımızda sizlere çağdaş sanat akımları hakkında bilgi veriyor, yaratıcı drama ile sanat akımlarının ilişkisine değiniyoruz.

5. Yaratıcı Drama Eğitiminde Kukla ve Maske Gibi Enstrümanlardan Yararlanıyoruz

Yaratıcı drama dersi programımızda kursiyerlerimizin role girme çalışmalarını desteklemek üzere kukla ve maske gibi sahne enstrümanlarını verimli bir şekilde değerlendiriyor, kurmaca karakterlerin duygularını anlamaları için kursiyerlerimize yol göstererek empati becerilerini geliştiriyoruz. Ayrıca bu çalışmaları pandomim ve mim gibi farklı sahne oyunlarıyla birleştirerek sahne ve dekor kullanımı gibi farklı kazanımları canlandırma becerileriyle birlikte yorumlamalarını sağlıyoruz.

6. Yaratıcı Drama Eğitimi ile Geleceğin Yaratıcı Drama Eğitmenlerini Yetiştiriyoruz

Yaratıcı drama eğitimi programlarımızda yalnızca yaratıcı drama becerilerine değil, pedagojik kazanımlara da odaklanıyoruz. Böylelikle kursiyerlerimizin kariyerlerinde farklı olanaklardan yararlanmasına imkan sağlıyor, yaratıcı drama eğitmeni olarak sanatın büyülü dünyasını başka insanlarla paylaşmalarına olanak tanıyoruz. Yaratıcı drama kursu eğitimimizde bu amaçla program geliştirme, yaratıcı drama eğitiminin ilkeleri ve öğrenme süreçleri, yaratıcı drama eğitimi ile ilgili etik konularda bilgi veriyor, yaratıcı drama liderliği, yaratıcı drama eğitiminde ölçme ve değerlendirme, kültür pedagojisi gibi pedagojik kazanımlarla kursiyerlerimizin nitelikli birer eğitmen olmaları için yol gösteriyoruz.

Yaratıcı Drama Eğitimi ile Sahne Yıldızı veya Usta Bir Eğitmen Olabilirsiniz

Sinema Akademi olarak kursiyerlerimize 50 haftaya yayılmış 300 saatlik son derece kapsamlı bir yaratıcı drama eğitimi sunuyoruz. Ayrıca yaratıcı drama kursu sonunda programı başarıyla tamamlayan öğrencilerimize MEB onaylı yaratıcı drama sertifikası veriyor, sahne deneyimlerini başka öğrencilerle paylaşmalarına olanak sağlıyoruz.

Yazımızda sizlere yaratıcı drama eğitiminde neler yapılır sorusunu merkeze alarak yaratıcı drama dersleri ve içeriği hakkında bilgi verdik. Eğer yaratıcı drama eğitimi ile ilgili daha fazlaya bilgiye ulaşmak istiyorsanız aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilir, eğitmenlerimizle görüşebilirsiniz.

[widget-142]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40