Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Seslendirmen Ne Kadar Kazanır?

Seslendirmenlik Çok Para Kazandıran Bir Meslek Midir?

Mesleğimiz ne olursa olsun, yaptığımız işin maddi karşılığı bizim için bir yaşam kaynağıdır. Televizyonda izlediğimiz reklamları, filmleri ve dizileri seslendiren kişileri görmeden seslerine hayran oluruz. Böyle anlarda acaba bir seslendirmen ne kadar kazanır? gibi soruları merak ederiz.

Seslendirmen ne yapar? sorusunu kısaca yanıtlamamız gerekirse, dizi, reklam ve filmleri stüdyoda kurallara uygun olarak seslendiren kişidir. Genel olarak belgesel ve reklam filmleri ile metro ve metrobüs gibi ulaşım araçlarında yapılacak duyurular, seslendirme sanatçıları tarafından bizlere ulaşırlar. Peki seslendirme sanatçıları ne kadar kazanır? Bu işi yapmak iyi bir geçim kaynağı mıdır? Yakından bakalım...

Seslendirme Ücretleri

Seslendirmen ücretleri, projenin kapsamına, konusuna ve seslendirme yapılacak süreye göre farklılık göstermektedir. Ayrıca seslendirilen röportaj, belgesel, reklam filmi ya da diğer seslendirme çalışmalarının yayımlanacağı alana göre seslendirme ücretleri değişir. Örneğin, ulusal bir kanalın televizyon reklamı ile yerel yayın yapan bir televizyonun reklam bütçesi aynı değildir. Kaşe ücreti her iki alan için değişmektedir.

Seslendirme iyi para kazanır mı? sorusunun cevabını 2018 yılında yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan ücret tablosunda görebilirsiniz.

Süre                      Kelime Sayısı                     Ücret

0-5 dk.                 750’den az                          500 TL

5-15 dk.               750-2250                             1250 TL

15-30 dk.             2250-4500                           2500 TL

30-40 dk.             4500-6000                           3750 TL

40-60 dk.             6000-9000                           5000 TL

60+ dk.                9000+                                   5000 TL ve fazlası            

Yukarıdaki tablo daha çok düz okuma çalışmaları için geçerlidir. TV reklam filmleri, kurumsal tanıtım filmleri, radyo cıngılları, radyo reklam spotları, dj jingleları, mağaza radyoları, anonslar ve kesintisiz müzik yapan yerler, santral anonsları gibi projelerde tablodaki, uluslararası seslendirmen ücretleri geçerlidir.

TV Reklam Seslendirmen Ücretleri

Hepimiz gün içinde televizyon izlerken reklamları izlemek zorunda kalırız. Bu reklamlar insanların ihtiyaçlarına yönelik yapıldığı için çoğumuz bu ürünleri almaya yöneliriz. Reklamlarda duyduğumuz birçok sese bir süre sonra aşina oluruz. Özellikle oyuncular, dünyaca ünlü kişiler yaptıkları seslendirmeler nedeniyle milyon dolarlar kazanmaktadırlar. 1990’lı yıllarda ülkemizde açılan özel televizyonlar sayesinde seslendirmenlik önemli bir meslek haline gelmiştir. Birçok marka kendi reklamlarını yapmak için özel radyolarla anlaşma yapmıştır.

Şimdi sizlere radyo reklam seslendirmen ücretlerinin olduğu tabloyu aktarıyoruz.

Alan                      Süre                                      Bütçe

Yerel                     30 sn.                                   500 TL

Bölgesel              30 sn.                                   750 TL

Ulusal                   30 sn.                                   1500 TL

Radyo Reklam Seslendirmen Ücretleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizde 1990’larda ilk özel televizyonlar açılmış ardından radyolar yayın yapmaya başlamıştır. Bu durum özellikle ürünlerinin reklamlarını yapmak isteyen kurumsal ve özel şirketlerin pazarlama faaliyetleri için yararlı olmuştur. TV ve radyolar en etkili pazarlama araçlarıdır.

Radyo reklam seslendirmen ücretleri ise şöyledir;

Alan                      Süre                       Bütçe

Yerel                     30 sn.                    200 TL

Bölgesel              30 sn.                    500 TL

Ulusal                   30 sn.                    1000 TL

Teknolojinin ve dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte seslendirmenlik günümüzün en popüler mesleklerinden biri haline gelmiştir. Gençlerin yeni gözdelerinden olan seslendirmenlik yetenek, güçlü ses tonu ve etkili, güzel konuşmayı isteyen, diksiyon tekniğiyle bağlantılı bir meslektir. Kısacası seslendirmen olmak ve çok para kazanmak istiyorsanız öncelikle ciddi bir eğitim almanız gerekir. Günümüzde seslendirmenlik eğitimi özel kurumların stüdyolarında verilmektedir. Sizler de seslendirmen olmak istiyorsanız eğer bu kurslara giderek eğitim alabilir, hayalleriniz için bir adım atabilirsiniz.

[widget-140]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40