Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Doğru Telaffuz Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğru Telaffuzla Dilinizi Doğru Kullanın!

Telaffuz, bir kelime veya cümlenin dilin okuma özellikleri dikkate alınarak seslendirilmesidir. Bir diğer anlamı söyleyiştir. Konuşmayı sağlayan, dil seslerini çıkarma olayı söyleyiş, yani telaffuzdur.

En önemli iletişim araçlarından biri dildir. Kişiler, duygu ve düşüncelerini daha çok dil aracılığıyla birbirlerine aktarırlar. İletişim, en fazla konuşarak sağlanır. Birey ne kadar iyi konuşursa kendini o kadar iyi ifade edecek ve sağlıklı iletişim kurabilecektir. Peki doğru telaffuz için neler yapılmalı? Doğru telaffuz kuralları nelerdir? Doğru telaffuz nasıl yapılır? Merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Dudak ve Dil Tembelliği İçin Egzersizler Yapın!

Kelimelerin doğru telaffuzunu yapabilmek için dudak ve dil tembelliğiniz varsa bunu çözmelisiniz. Dudak ve dil tembelliği söylediklerinizin anlaşılmamasına neden olarak doğru telaffuz yapmanızın önüne geçecektir. Etkili ve güzel konuşmak istiyorsanız dudak ve dil egzersizleri yapın.

Tekerleme Çalışın!

Doğru telaffuz nasıl yapılır, diyorsanız bol bol tekerleme çalışın. Tekerleme çalışmaları, etkili ve güzel konuşma için yapılabilecek en bilinen ve etkili çalışmalardan biridir. Sesli olarak okuyacağınız tekerlemeler dil tembelliğinizi giderecek, diksiyonunuzu düzeltmenizi sağlayacaktır.

Tonlamanıza Dikkat Edin!

Sesin, cümlenin vermek istediği anlama göre alçalıp yükselmesi, sertleşip yumuşaması yani değişmesine tonlama denir. Doğru telaffuz için neler yapılmalı diyorsanız tonlamanıza dikkat etmelisiniz.

Cümle ve kelime içindeki vurgunun nerelerde yapılması gerektiğini öğrenin!

Doğru telaffuz kurallarından biri vurguları doğru yerlerde yapmaktır. Konuşma sırasında cümleler monoton bir şekilde okunmaz. Kelimelerin doğru telaffuzunu yapabilmek için vurgunun hangi hecede olduğunu bilmeniz gerekir. Bazı hecelerin daha kuvvetli söylenmesine vurgu denir. Vurgu; doğru telaffuz yapmanızı sağlayarak cümleye ve kelimeye anlam katar. Doğru telaffuz nasıl yapılır diyorsanız, vurgu kurallarıyla ilgili birkaç örnek verelim:

  • Türkçe dilbilgisi kurallarına göre; kelimelerde vurgu genellikle son hecede bulunur.
    “Gözlük, çanta, arkadaş…”
  • Doğru telaffuz kurallarına göre; yer adlarında ve coğrafi isimlerde vurgu genellikle ilk hecededir. “İstanbul, Ankara, İzmir…”
  • Pekiştirilmiş kelimelerin doğru telaffuzu için vurgu ilk hecede yapılmalıdır.
  • Sapsarı, masmavi, simsiyah…”
  • Olumsuzluk eki, vurguyu kendinden önceki heceye aktarır.
  • Gelmemiş, konuşmasın, yazmasın…”
  • İmla ve noktalama kurallarına hakim olun!

Doğru telaffuz için neler yapılmalı diyorsanız, imla ve noktalama kurallarını iyi bilerek konuşurken doğru bir şekilde kullanın. Noktalama işaretleri konuşurken sözün akışını bozmadan konuşan kişiye nefes alma payı bıraktırarak duraklama yapmasını sağlar. Duraklama, kelimelerin doğru telaffuzu ve etkili konuşabilmek için önemli bir detaydır. Duraklamasız bir konuşma, doğru telaffuz yapabilmenize engel olacaktır.

İmla kuralları ve noktalama işaretleri, duraklama yapmanızı sağlayan dilbilgisi kurallarıdır. Bir metni okuyan kişi nefes molalarını virgül, (,) nokta (.), noktalı virgül (;) gibi noktalama işaretlerine denk getirmelidir.

Türkçe Dilbilgisi Kurallarını Öğrenin!

Kelimelerin doğru telaffuzu için Türkçe dilbilgisi kurallarına hakim olmalısınız. Türkçe dilbilgisi kurallarını bilmezseniz kelimeleri de doğru telaffuz edemezsiniz. Doğru telaffuz nasıl yapılır, diyorsanız bu kuralları iyi bilmelisiniz. Türkçede var olan bazı kurallar kelimelerin doğru telaffuzunu sağlayan önemli detaylardır. Örnek vermek gerekirse Türkçede “ğ” harfi okunmaz. “Ğ” harfinin Türkçede ses olarak karşılığı yoktur. Bunun yerine kendisinden önce gelen ünlüyü bir ses uzatır.

Diksiyon Eğitimi Alın!

Türkçe, halk arasında bilindiği gibi yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Türkçeyi doğru kullanabilmek için doğru telaffuz kurallarını bilmek gerekir. Bu sebeple diksiyon kurslarına giderek kendinizi geliştirebilirsiniz. Diksiyon ve dilbilgisi kurallarını öğrenmeden doğru telaffuz nasıl yapılır sorunuza cevap bulamazsınız.

Kelimelerin Doğru Telaffuzu, Etkili ve Güzel Bir İletişim İçin Şarttır!

Günümüzde doğru telaffuz ve doğru iletişim giderek önemli bir hale gelmektedir. İnsanların sosyal ve iş hayatlarında başarılı olabilmelerinin kriterlerinden biri doğru telaffuz kuralları sayesinde güzel ve etkili konuşabilmektir. Bu sebeple iyi bir diksiyona sahip olmak, aranan bir özellik haline gelmiştir.

Güzel ve etkili konuşabilmek için telaffuzun önemi büyüktür. İş hayatında daha başarılı olmak, sosyal hayatınızda daha iyi iletişimler kurabilmek istiyorsanız telaffuzunuzu geliştirmelisiniz. Bunun için ilgili kurslardan diksiyon eğitimi alabilirsiniz.

[widget-140]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40