Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Dünya Sinemasının En İyi Oyuncuları

İşte Sinemaya Yön Veren Yıldızlar!

Birçoklarına göre sinemanın dünya çapında bir endüstri haline gelmesi oyunculuk açısından en şanslı dönemde olduğumuz anlamına geliyor. Çünkü geçmişte kısıtlı sayıda insanın izleyebildiği tiyatro oyunları dışında halkın büyük çoğunluğunun usta oyuncuları bizzat izleme şansı çok azdı. Ancak günümüzde dünyanın en uzak bölgelerindeki yıldızların bile oyunculuk performansları hakkında büyük oranda fikir sahibiyiz. Dolayısıyla dünya sinemasının en iyi oyuncuları hakkında konuşmamıza engel olabilecek hiçbir şey yok.

Yazımızda sizlere dünyanın en iyi oyuncuları hakkında bilgi verecek ve belki de oyunculuk kariyerinizde idolünüz olabilecek isimlerin hikayelerini sizlere aktaracağız. Eğer sinema tarihinin en iyi oyuncuları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Ancak listemize geçmeden, bu listenin dışında bırakmak zorunda kaldığımız birçok usta isim olduğunu da hatırlatalım.

1. Katharine Hepburn

Listemizi yılların unutturamadığı bir aktrisle açmamıza kimsenin itirazı olacağını sanmıyoruz. Yetenek, güzellik ve zarafet... Tüm bu nitelikleriyle Katharine Hepburn en iyi oyuncular arasında anılmayı kesinlikle hak ediyor. Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en büyük kadın oyuncusu seçilen Katharine Hepburn, tam 4 Oscar ödülü ile tarihin en çok Oscar alan aktrisi. Altmış yılı aşan uzun kariyerinde güzel oyuncu, çok boyutlu birçok kadın role hayat verdi ve Morning Glory, Guess Who’s Coming to Dinner, The Lion in Winter, on Golden Pond gibi büyük yapımlarda yer aldı.

2. Toshiro Mifune

Yine geçmişe gidelim ve 1950-60’lı yıllarda Japon sinemasına Akira Kurosawa’nın yönetmenliğinde damga vuran Toshiro Mifune’yı hatırlayalım. Dünyanın en ünlü oyuncuları arasında yer alan Toshiro Mifune’nin Akira Kurosawa ile tanışması 1949 yılına rastlıyor. Nitekim oyuncu o tarihten bugüne kadar Kurosawa’nın tam 16 filminde rol aldı. Bunların arasında Rashomon, Seven Samurai, Yojimbo ve Red Beard gibi sinema severlerin çok iyi bildiği kült filmler yer alıyor. Günümüze değin 160’ı aşkın filmde rol alan Mifune; yetenekle üretkenliğin bir araya geldiği unutulmaz sanatçılardan biri.

3. Catherine Deneuve

Gerçek bir güzellik ikonu olan Catherine Deneuve, sinema severler tarafından Roman Polanski’nin Repulsion ve Luis Bunuel’in Belle de Jour filmleri ile tanınıyor. Ancak bundan sonra da 90’lı yıllara kadar oyunculuk kariyerine devam eden usta isim; Lars Von Trier, Tony Scott gibi usta yönetmenlerle çalışma fırsatı buldu. Oyunculuk kariyerine 1957 yılında başlayan Catherine Deneuve en son 2019 yapımı La Vérité isimli filmde yer aldı ve bu göz kamaştıran kariyerinde tam olarak 13 kez César ödüllerinde en iyi kadın oyuncu kategorisinde aday gösterildi.

4. Robert De Niro

Kendisine ilk Oscar ödülünü kazandıran rolüyle bir zamanların Vito Corleone’si Robert De Niro, dünya sinemasının en iyi oyuncuları arasında anılmayı kesinlikle hak ediyor. 1974’teki ilk Oscar ödülünden 6 yıl sonra Raging Bull filmiyle ikinci Oscar ödülünü de alan ünlü aktör, kuşkusuz Hollywood’un en ikonik yüzlerinden biri. Godfather serisi, Taxi Driver ve Goodfellas gibi efsanevi filmleriyle hafızamıza kazınan Robert De Niro; dengesiz, sorunlu ve şiddet eğilimli karakterler denince belki de birçoğumuzun aklına gelen ilk isim.

5. Charlie Chaplin

Elbette konumuz sinema tarihinin en iyi oyuncuları olunca Charlie Chaplin gibi usta bir öncüyü anmadan olmaz. Hepiniz Charlie Chaplin’in kim olduğunu az ya da çok biliyorsunuz. Daha çok sessiz filmleriyle ünlü olan ve uzun süre sinemada ses kullanımına direnmeye çalışan Charlie Chaplin; günümüzün teknolojik imkanları olmaksızın ustaca hayata geçirdiği kamera çekim teknikleri ve açı oyunlarıyla bugünün oyuncu ve yönetmen adayları için en muhteşem örneklerden biri.

6. Nicole Kidman

90 ve 2000’li yılların unutulmaz yüzlerinden biri olan Nicole Kidman; ilham verici yetenekleri ve güzelliğinin yanı sıra 75 filmde oynamasını sağlayan üretkenliğiyle de öne çıkıyor. Dünyanın en ünlü oyuncuları arasında kesinlikle anmamız gereken Avustralya doğumlu aktris, 2002 yılında The Hours filmiyle Oscar ve Altın Küre ödüllerini almış, tüm sinema severlerin büyük beğenisini toplamıştı. 2011’de Altın Küre ödülüne yeniden layık görülen yıldız isim; özel hayatıyla da daima dünyanın ilgisini üzerinde toplayan isimlerden birisi.

7. Jackie Chan

Eğer çocukluğunuzu 80’li ya da 90’lı yıllarda geçirdiyseniz en ünlü oyuncular gibi bir listede Jackie Chan’in neden var olduğunu büyük ihtimalle sorgulamazsınız. Gerçek ismi Chan Kong-Sang olan usta aktör; kusursuz dövüş sanatı, neredeyse kesintisiz aksiyon sahnelerindeki eşsiz koreografisi ve çekimlerde dublör kullanmaksızın çekilen birçok riskli sahnesiyle elbette dünya sinemasının en iyi oyuncuları arasında sayılmayı hak ediyor. Figüran rollerinde olduğu filmleri de sayarsak 1960’lı yıllardan beri filmlerde rol alan Jackie Chan’in bugüne kadar 150’den fazla filmi bulunuyor.

8. Natalie Portman

Kudüs’te dünyaya gözlerini açan Natalie Portman Amerikan ve dünya sinemasının en iyi oyuncuları arasında sayılması gereken aktrislerden biri. 2010 yılında vizyona giren Black Swan filmindeki eşsiz rolüyle Oscar ve Altın Küre ödüllerini alan oyuncu, sonrasında da Closer, Anywhere But Here gibi filmlerle En İyi Kadın Yardımcı Oyuncu dalında Altın Küre ödülüne layık görüldü. Psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans yapmış olan güzel oyuncunun oynadığı rollerde de akademik kariyerinden izler sergilediğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

9. Shah Rukh Khan

Hollywood starlarına alternatif olarak dünya sinemasında bir de Bollywood gerçeğinin var olduğunu unutmayalım. Shah Rukh Khan ya da Hintlilerin ona verdiği isimle King of Romance; dünyanın en ünlü oyuncuları arasında bulunması bir kenara aynı zamanda dünyanın en büyük servetine sahip olan oyuncuları içinde de ilk sıralarda yer alıyor. Yalnızca Hindistan’da değil dünya çapında bir üne sahip olan Shah Rukh Khan; Devdas, My Name is Khan, Baazigar gibi Hint sinemasının kültleri haline gelmiş birçok filmin başrolünde. Öyle ki Kajol ile birlikte başrollerini paylaştıkları filmlerden biri olan Dilwale’nin 10 yıla yakın bir süre Hint sinemalarında gösterilmeye devam ettiğini vurgulamak gerekiyor.

10. Al Pacino

Dünya sinemasının en iyi oyuncuları listemizi Amerikan Film Endüstrisi tarafından tüm zamanların en iyi aktrisi seçilen Katharine Hepburn ile açmıştık. Aynı şekilde listemizin kapanışını da Amerikan Film Endüstrisi’ne göre dünya sinemasının en iyi aktörü olan Al Pacino ile yapıyoruz. 50 yıla yayılan dev kariyeriyle Al Pacino başta Oscar ve Altın Küre olmak üzere bugüne kadar pek çok ödül kazandı. Elbette hepimizin bildiği Scarface, Godfather ve Scent of a Woman gibi büyük filmlerde yer alan ikonik aktör, sinema tarihini bir yapboz gibi düşünürsek en önemli parçalarının başında geliyor.

Zirveye Ulaşmanın Zor Olduğunu Unutmayın!

Eminiz oyunculuk kursu atölyelerimizi inceleyen ya da keyifli derslerimizden yararlanan birçok kursiyerimizin ilham aldığı oyunculardan biri de yukarıda yer alıyor. Ancak okuyucularımıza ve öğrencilerimize hemen hatırlatmak isteriz ki zirveye ulaşmak hiçbir zaman kolay değildir. Eğer gerçekten hafızalardan iz bırakan bir aktör ya da aktris haline gelmek istiyorsanız oyunculuk kursu programlarının yanı sıra kendinizi sürekli geliştirmeyi bilmeli, tüm zorluklara direnerek sinema sever ruhunuzu korumalı ve öğrenme hevesinizi asla kaybetmemelisiniz.

Yazımızdan dünya sinemasının en iyi oyuncuları arasından sadece bazılarına yer verebildik. Bu listeye eklenebilecek belki onlarca oyuncu daha olduğunun biz de farkındayız ve bu isimleri ekleyemediğimiz için üzgün olduğumuzu da vurgulamak isteriz. Ancak listeyi sonsuza kadar sürdürmemek için kendimize bir sınır koymak zorundaydık. Dünya sinemasının en iyi oyuncuları, sinema tarihi ve sinema hakkında diğer tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir, Sanat Cafe’nin neşeli atmosferinde içeceklerinizi yudumlarken eğitmenlerimizle sinema sanatı üzerine keyifli sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40