Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Türk Sinemasına Yön Vermiş En İyi Oyuncular

Türk Sinemasını Bugünlere Getirmiş En Önemli Yıldız İsimler Kimler?

İlk Türk Sineması, 19 Mart 1910'da "Milli Sinema" adıyla kurulmuştu. İlk sesli film gösterimi ise 1929 tarihinde gerçekleşti. O tarihten günümüze, sinemanın hayatımızdaki yeri ve önemi giderek arttı. Film sektörü çalışanlarının tecrübe kazanmasıyla daha kaliteli filmler ortaya çıkmaya başladı.

Filmlerin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri oyuncular olmuştur. Bu günümüzde de hala böyledir. Peki Türk sinemasına yön veren oyuncular kimlerdi? Ne gibi başarılara imza attılar. Gelin birlikte Türk sinemasına yön vermiş en iyi oyuncuları daha yakından tanıyalım.

  • Cahide Sonku

Döneminde defalarca kez “en iyi kadın oyuncu” ödülü kazanan Cahide Sonku, kariyerine katıldığı seçmelerde Muhsin Ertuğrul’un kendisini beğenmesiyle ilk adımı atmış oldu. Sonku, Türk sinema tarihinin ilk “star” oyuncusu unvanını almıştır.

Cahide Sonku, Türk sinemasının ilk kadın yönetmenidir. Bu adımla Türk sinemasına yön vermiş en iyi oyuncular arasındadır. 1953’de Zeki Müren’in ilk oyunculuk denemesi olan “Beklenen Şarkı” filminde, başrol oynamanın yanı sıra yapımcılık ve yönetmenlik de yapmıştır. Yapım, 100 bin lira bütçesi ve 1 milyon liralık hasılatıyla döneminin izleyici rekorunu kırmıştı.

  • Ayhan Işık

Türk sinemasının “Taçsız Kral”ı unvanına sahip Ayhan Işık, türk sinemasına yön vermiş en iyi oyunculardan biridir. 200’e yakın filmde rol alan Ayhan Işık, oyunculuğun yanı sıra yapımcılık, yönetmenlik ve senaristlik de yapmıştır.

  • Belgin Doruk

Belgin Doruk, 1950-1960’lı yıllara damga vurmuş Türk sinemasına yön veren oyunculardan biridir. Doruk, Türk sinemasına “Küçük Hanımefendi” filmiyle damga vurarak sonrasında hep bu isimle anılmıştır.

  • Yılmaz Güney

Türk sinemasında “Çirkin Kral” unvanıyla tanınan Yılmaz Güney, abartısız ve doğal oyunculuğu ile Türk sinemasına yeni bir soluk getirmişti. Güney, daha çok Anadolu temalı filmlerde rol alarak Türkiye’nin görünmeyen yüzünü sinemaya yansıtmaya çalışmıştır. Yönetmenliği ve senaristliğini yaptığı ve başrolde oynadığı "Yol" filmi ile 1982 yılında düzenlenen Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ödülünü kazanmıştır. Güney, Türk sinemasına yön vermiş en iyi oyunculardan biri olmuştur.

  • Sadri Alışık

Türk sinemasında canlandırdığı "Turist Ömer" karakteri ile hafızalara kazınan Sadri Alışık, Türk sinemasına yön vermiş en iyi oyunculardan bir başkasıdır. Genellikle filmlerde; umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğe önem veren karakterlerle rol almıştır. Sadri Alışık’ın hayat verdiği karakterlerin repliklerinden bazıları dilimizde yer edinmiş, bugün bile hatırlanmaktadır.

  • Adile Naşit

Yeşilçam’a damga vurmuş, Hababam Sınıfı filmlerinin Hafize Ana’sı Adile Naşit, kariyerine henüz 14 yaşındayken başlamıştır. Tiyatrocu bir aileden gelen Naşit, çok sayıda filmde rol alarak Türk sinemasına yön vermiş en iyi oyuncular arasındadır. Filmleri günümüzde de hala severek izlenmektedir.

  • Kemal Sunal

Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerinden Kemal Sunal, komedi filmleriyle Türk sinema tarihinin en önemli isimlerindendir. Filmlerinde sosyal içerikli mesajlar vermesi, filmlerine farklı bir boyut kazandırmıştır. Oynadığı karakterlerden biri olan “Şaban”, kariyeri boyunca unvanı olarak kullanılmıştır. Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Şabanoğlu Şaban, Kibar Feyzo, Tosun Paşa; günümüzde de sevilerek izlenen filmlerinden sadece birkaçıdır.

  • Şener Şen

Türk sinemasına yön veren oyunculardan biri Şener Şen’dir. Özellikle komedi türünde klasik diyebileceğimiz filmlere imza atmıştır. Rol aldığı filmler, günümüzde bile hala ilgiyle izlenmektedir. Şener Şen sadece komedi oyunculuğuyla kalmamış, dramda da çok önemli filmlerde unutulmaz rollere hayat vermiştir.

  • Türkan Şoray

Sinemanın sultanı olarak bilinen Türkan Şoray, Türk sinemasına yön vermiş en iyi oyunculardandır. Filmografisinde 222 sinema filmi, 12 televizyon dizisi bulunur. Ayrıca Türk sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden de biridir. Yönettiği 5 film ve yazdığı iki senaryoyla da sinemaya katkıda bulunmuştur.

Türkan Şoray, Türkiye 6 kez En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Şoray dünya çapında ise; Roma Film Festivali, Moskova Film Festivali, Taşkent Film Festivali ve Akdeniz Ülkeleri Film Festivali’nde aynı ödüle layık görüldü.

Kaliteli Oyunculuklar, Türk Sinema Tarihine Yön Veriyor!

Türk sinemasına yön veren oyuncular listesi elbette yazmakla bitmez. Sayısız isim Türk sinema tarihine, unutulmaz filmleriyle imza atmıştır. Günümüzde de kaliteli oyunculuklar sinema dünyasına yön vermeye devam etmektedir.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40