Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Konuşmanın Püf Noktaları

Kendinizi İfade Ederken Güzel Konuşmanın Yolları

Güzel konuşma becerisi geliştirmek, güzel konuşmanın püf noktaları konusuna hakim olmak anlamına gelir. Ne kadar güzel  ve etkili bir konuşma sergileyebilirseniz, bu püf noktalara o kadar hakimsiniz demektir. Eğer değilseniz ve öğrenmek istiyorsanız güzel ve etkili konuşmanın püf noktaları hakkında bilmeniz gereken birkaç başlık olabilir. 

Güzel konuşmanın sırları sizce neler olabilir? Nasıl daha etkili ve güzel bir konuşma sergileyebilirsiniz? Güzel konuşma becerisi geliştirebilmeniz için neler eksik? Güzel konuşmanın püf noktaları size ne ifade ediyor?

Güzel konuşma becerileriniz çevrenizle kurduğunuz iletişimi etkiler. Daha çok sevilen ve aranan kişilere baktığınızda, onların güzel konuşmanın püf noktalarına hakim olduklarını görebilirsiniz. Siz de güzel konuşmanın püf noktaları hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, bu noktalara biraz bakalım. 

İşte Güzel Ve Etkili Konuşmanın Püf Noktaları!

Hepimiz gün içinde birçok kez iletişim kuruyor, soluksuz konuşuyoruz. Fakat bu konuşmalar genellikle güzel konuşmanın püf noktaları hakkında fikir vermeyen, temelsiz ve boş konuşmalar olabiliyor. Böyle durumlarda kullandığımız kelimeler, kurduğumuz cümleler asla etkileyici ve dikkat çekici olamıyor. İnsanları konuşma tarzımızla etkimiz altına almak istiyorsak, nasıl daha güzel konuşuruz öğrenmek istiyorsak güzel konuşmanın yolları neler, bilmeliyiz. 

Güzel konuşmanın yolları çok fazladır. Fakat bazı püf noktalar vardır ki, olmazsa olmazlardandır. İşte bu yazıda bahsetmemiz gerekenler de bu güzel konuşma püf noktaları olmalı…

Üzerinde en fazla durulması gereken, etkili konuşmanın püf noktaları: 

  • Vurguları Doğru Kullanmak
  • Tonlama Yapmak
  • Pozitif Olmak
  • Beden Dilini Konuşmaya Yansıtmak

Güzel konuşma sanatı hakkında detaylara hakim olmak istiyorsanız bu noktalara önem vermeniz gerekir. Peki, sizce neden güzel konuşmanın püf noktaları bu maddelerden bahsediyor? Gelin, ayrıntılarıyla konuyu inceleyelim.

Vurguları Doğru Kullanmak Konuşmayı Nasıl Etkiler?

Genellikle tonlamayla birbirine karışan vurgu kavramı aslında bambaşka bir kavram. Güzel konuşmanın püf noktaları arasında yer almasının nedeni de, ayrıntıların önem kazanmasıdır. Çoğu yazıda karşılaşabileceğiniz güzel konuşma tekniklerinden bahsetmek yerine ayrıntıda kaybolan konulara eğilmeyi tercih ettik. Peki, vurgu bize ne söylüyor? 

Konuşurken doğru vurgular yapmak, konunun anlaşılabilir olması açısından önem kazanır. İyi bir konuşmacının yapması gereken vurgulara dikkat etmektir. Bir cümle içinde hangi kelimelere vurgu yapıyorsanız, yani hangi kelimeleri baskın ve belirgin bir şekilde söylüyorsanız konuşmacılarınız o kelimeye yoğunlaşır ve anlatmak istediklerinizi daha net anlarlar. Güzel ve etkili konuşmanın püf noktaları arasında yer alan vurgulara dikkat etmeyi unutmamalı, etkili bir konuşma sergilemelisiniz. 

Güzel Konuşma İçin Tonlama Yapmak Neyi İfade Eder?

Konuşmada doğru tonlamalar kullanarak etkili bir konuşma süreci geçirebilirsiniz. Cansız, ifadesiz, ruhsuz bir konuşma yerine, konuşmanızla duygularınızı yansıtmanızı sağlayan kavram tonlamalardır. Ünlem ifadelerini tonlama kullanarak yansıtabilirsiniz. Bir duyguyu verebilmenizin tek yolu olan tonlama, içine zaman zaman vücut dilini de alır. Tonlama yaparken jest ve mimikleriniz de devreye girer ve böylece dinleyicileriniz konuyu ne düşünmeleri gerektiğini bilerek dinlerler. Şaşırmaları mı gerekiyor, yoksa üzgün bir konu mu? Ya da sevinçli bir anlatım mı gerçekleştiriliyor? Güzel konuşmanın püf noktaları arasında en çok önemsenmesi gereken belki de yapacağınız tonlamalardır.

Etkili Konuşmanın Püf Noktaları Arasındaki Pozitif Olmak!

Konuşmanızın ve iletişiminizin kaliteli olması için pozitif olmayı seçmelisiniz. Sıcak kanlı bir konuşmacı her zaman daha fazla dinlenir. Dinleyen kişileri sıkmamış ve antipati toplamamış olmak, etkili bir konuşma sergilemeniz için önemlidir. İnsanları önemseyin ve pozitif bir ruh haliyle konuşmaya girin ve sık sık gülümseyin. Sürekli kendinden bahsedip olumsuz bir hava yaratan kişileri dinlemenin çekici olmadığını siz de biliyorsunuz! 

Beden Dilini Konuşmaya Yansıtmak Önemli!

Sıklıkla duyduğunuz konulardan biri olan beden dili konusu, güzel konuşmanın püf noktaları arasında en fazla zikredilmesi gereken konulardan biri. Zira ezberlenmiş bir konuşmada sürekli kağıttan okur gibi, duygusuz ve ifadesiz durmanızın ne size ne de dinleyicilere hiçbir faydası yok. Bu sebeple beden dilinizi etkili kullanmayı öğrenmelisiniz. Beden dili eğitimleri alarak bu alana yönelebilir veya konuyla ilgili eğitici videoları izleyebilirsiniz. 

Konuşmanızı etkili kılmak ve beğeni toplamak için güzel ve etkili konuşmanın püf noktaları çok önemli. Atlamamaya çalışın ve mutlaka konuşmanız öncesi tüm bu püf noktalarını kullanarak ayna karşısında prova yapın.

[widget-158]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40