Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Motivasyon Nedir? Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Motivasyon Başarıya Ulaşmanın En Önemli Anahtarıdır!

Motivasyon, kişiyi belirli bir amaç için harekete geçiren güçtür.  Bireylerin belli bir hedefi gerçekleştirmeleri için kendi arzu ve istekleriyle hareket etmelerini sağlayan şey, motivasyon nedir sorusunun cevabıdır.

Motivasyon; kişinin sağlıklı bir psikolojiye sahip olması, hedeflerini gerçekleştirebilmesi ve özgüven kazanabilmesi için gereken yaşamsal bir kaynaktır. Yeteri kadar motive olunamazsa, zaman kaybetmek ve iş hayatı ya da özel hayatta başarısız olmak kaçınılmazdır.

Peki motivasyon nasıl sağlanır? Nasıl motive olunur? Motive olmak için neler gerekir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ne İstediğinizi Bilin!

Bu sizin hayaliniz mi yoksa başkalarının mı? Motive olmak için kendinize sormanız gereken en kritik soru budur. Motivasyon nasıl sağlanır sorusunun cevabı hedefinizi iyi belirlemekten geçer. Motive olmak için kendinize gerçekçi bir hedef belirlemelisiniz. Hayal ettiğiniz şeyleri düşünün ve analiz edin. Ne istediğinizi bilmek motivasyon sağlamak için şarttır.

Kendinize Tarih Koyun ve Uyabileceğiniz Bir Program Oluşturun.

Nasıl motive olunur diyorsanız, ana hedefinize yönelik kendinize ufak hedefler belirlemenizi öneririz. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın. Tek tek gerçekleştirdiğiniz hedefler motive olmanızı sağlayacaktır. Kendinize hedef bir tarih belirleyin. Bu tarihi ve böldüğünüz hedefleri bir kağıda yazabilirsiniz. Bunun bir yolculuk olduğunu unutmayın. Hedefinize giden yolda keyif alın.

Hayal Edin!

Hayal kurmak, nasıl motive olunur sorusunun en eğlenceli cevaplarından biridir. Hedeflediğiniz şeyin hayalini kurun. Motivasyon sağlamak için bu hayaliniz olmuş, hedefinize ulaşmışsınız gibi düşünün. Olursa hayatınızda neler değişecek? Siz kendinizi nasıl hissedeceksiniz? Bunu düşünmek sizi heyecanlandıracak, gerekli motivasyonu sağlayacaktır.

İlham Verici Kitaplar Okuyun, Videolar İzleyin!

Motivasyon nasıl sağlanır diyorsanız hedefine ulaşmış insanlarla ilgili bilgi edinin. Motivasyon sağlamak için en iyi yollardan biri hedefine ulaşmış kişilerin hikayelerini dinlemektir. Başarılı olmuş kişilerle ilgili kitaplar okuyun. Hedefinizle ilgili daha fazla bilgi edinin, makaleleri araştırın. Motive olmak için internet üzerinden hedefinizle ilgili videolar izleyin.

Ertelemeyin, Disiplinli Olun!

Başlamak için doğru zamanı aramayın. Doğru zaman şimdidir, unutmayın. Yaptığınız programa sadık olun. Programınızı disiplinli bir şekilde uyguladıkça motivasyonunuz da artacaktır. Motive olmak için hedefinize giden yola ilk adımı şimdi atın. Kendi kendinize motivasyon cümleleri kurun. Kendinize yeterli olduğunuzu ve hedefinizi ne kadar istediğinizi hatırlatın.

Motive Olmak İçin Kendinize İnanın! Kararlı Olursanız Başaramayacağınız Hiçbir Şey Yok!

Motivasyon nasıl sağlanır bilmek kadar hayata geçirmek de çok önemlidir. Bunun için hedeflerinize ve kendinize güvenin. Motivasyon sağlamak için size enerji veren şeyleri kullanabilirsiniz. Size iyi gelen şeyler ne? Bunlar bir mum ya da tütsü yakmak olabilir. Çalışırken size iyi gelecek müzikleri dinlemek, hedefinize yönelik ufak tefek alışverişler yapmak da size gerekli motivasyonu sağlayabilir.

Aslında motivasyonunuzu sağlamak zor değil. Sadece kendinize inanmanız ve programınıza sadık kalmanız sizi motive edecektir. En önemlisi bu yolda büyük küçük demeden her başarınızda kendinizi takdir etmeyi unutmayın.

[widget-160]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40