Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Spikerlik Mesleğinin Zorlukları

Spikerlik, Yeniliğe ve Gelişime Açık Olmayı Gerektirir!

Spiker; radyo, internet ve televizyon gibi medya yayınlarında bir programı sunan, açıklayan, takdim yapan kişidir. Program içeriğini düzgün bir diksiyonla kamuya aktarma işinden sorumlu olan kişi spikerdir. Spikerlik; donanımlı olmayı gerektiren, yeniliğe ve gelişime açık bir meslektir.

Her meslekte olduğu gibi spikerlik mesleğinin de zorlukları bulunmaktadır. Spiker, sunacağı program içeriğine hakim olmalı, konu hakkında yorum yapabilmelidir. Spikerlik mesleğinin zorluklarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Spiker, Konuyla İlgili Detaylı Bilgiye Sahip Olmalıdır!

Spikerliğin zorluklarından biri prompterın arızalanma riskine karşılık içeriği sunabilecek hazırlıkta olması gerekliliğidir. Spiker, sunacağı içeriğe tamamen hakim olmalıdır. Gerektiği takdirde doğaçlama bir şekilde, seyirciye belli etmeden sunumunu yapabilmelidir.

Düzgün bir diksiyona sahip olmak, spikerlik mesleğinin zorluklarından bir diğeridir. Özellikle canlı yayınlarda spikerin diksiyon hatası yapma lüksü olamaz. İyi bir spiker, düzgün bir diksiyona sahip olmalı ve kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edebilmelidir. Konuşması açık ve anlaşılır olmalıdır. Vurgu ve tonlamaları doğru yerlerde yapabilmeli, bu şekilde oluşabilecek anlam kaymalarının önüne geçebilmelidir.

Spiker, Canlı Yayın Kontrolünü Elinde Tutabilmelidir!

Spiker, araştırmacı ruhlu olmalıdır. Spikerlik mesleğinin zorluklarından bir diğeri spikerin sürekli olarak gündemi takip etmesi gerekliliğidir. Spiker, yeni bir içerik üretme konusunda ekibine destek olabilmelidir. Bu sebeple sürekli bir araştırma içinde olmalı, gündemi takip etmelidir.

Canlı yayınlar, spikerlik mesleğinin zorluklarından biridir. Spiker, canlı yayını yönetebilecek beceriye sahip olmalıdır. Canlı yayınlarda hata yapmanın telafisi yoktur. Çünkü canlı yayın geri alınamaz ve tekrarlanamaz. Bu sebeple spiker canlı yayın sunarken çok dikkatli olmalıdır. Ayrıca spiker, canlı yayın röportajlarını profesyonel bir şekilde yönetebilmelidir. Canlı yayın röportajlarını yönetebilmek ekstra olarak çaba ister. Spikerliğin zorluklarından biri, canlı yayında röportajı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmektir.

Spiker, Yoğun ve Stresli İş Temposuna Uyum Sağlayabilmelidir!

Spikerliğin zorluklarından bir başkası değişken mesai saatleridir. Spikerlikte mesai saatleri net olarak belli olmayabilir. Mesai saatleri, program içeriğine ve içeriğin hazırlanma süresine göre değişiklik gösterebilir. Spikerler, mesai saatlerinin değişikliğine ayak uydurmak durumundadır.

Spikerlik mesleğinin zorluklarından bir başkası, yoğun ve stresli iş temposudur. Sürekli araştırma halinde olmak, değişken mesai saatleri, canlı yayın gibi sebepler stresli bir iş temposu oluşturur. Spikerin bu yoğun ve stresli iş temposuna uyum sağlaması gerekir. Bunun için de mesleğini severek yapmalıdır.

Spikerlik mesleğine adım atmak istiyorsanız tüm bu zorlukları göze alabilmelisiniz. Spikerlik, ekranda göründüğü kadar kolay değildir. Spikerlik; büyük bir özveri, çalışma ve istek gerektirir.

[widget-141]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40