Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Program Sunucusu Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almalısınız?

Program Sunucusu Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Program sunucusu olmak için hangi eğitimleri almalısınız diye merak ediyorsanız sizler için ufak bir araştırma yaptık. Öncelikli olarak program sunucu olmak için eğitimler genellikle küçük yaşlardan itibaren başlamaktadır. Kişi daha çocuk yaşlardayken farkında olmadan da olsa çevresine etkili bir duruş ve iletişiminin olduğunu sosyalliği ile yansıtabilir. Bunu farkına varan kişiler bu eğilimlerini nasıl sunucu olunur şeklinde yönetebilir.

Sunuculuk eğitimleri için elbette ki küçük yaşlardan eğitim almak şart değildir. Yetişkinlik döneminde de karar verilebilir ve uygulanabilir sunuculuk eğitimleri mümkündür. Gelin birlikte program sunucusu nasıl olunur yazımızda inceleyelim...

Program Sunucu Olmak İçin Gerekenler

Program sunucusu olmak için kişilerde bazı nitelikler aranmaktadır. Peki nasıl sunucu olunur, aranan nitelikler nelerdir bakalım:

  • Program sunucusu olmak isteyen kişinin aktif ve sosyal bir kişiliğe sahip olması gerekir. Bu nitelikleri barındırmayan kişiler ekran önünde rahat hissedemeyebilir ve kendisini kısıtlayarak performansını düşürmesine sebep olabilir.
  • Etkili ve ikna edici konuşabilmeli, insanların dikkatlerini üslubuyla çekebilmeli.
  • Diksiyonunu üst düzeyde geliştirmiş olmalı eğer istediği seviyede değilse yetkili kurslardan diksiyon eğitimi almalıdır.
  • Sunuculuk eğitimi almış bir kişi beden dili ve imajı konusunda kontrol sahibi olmalı, kişileri etkileyebilmeli, dikkatleri istediği konuya yönlendirebilmeli. Eğer bu donanıma sahip değilseniz beden dili eğitimi almalısınız.
  • Program sunucusu olmak için kişi metinleri akıcı bir şekilde izleyiciye aktarabilmeli, bunun için ses ve nefes eğitimi almalı.
  • Program sunucusu olmak isteyenler dil kurallarını eksiksiz bilmeli.
  • Belirli bir kültür düzeyinde olmalı.
  • Dış görünüşlerinin göze hitap etmesi, bakımlı olmaları önemlidir.
  • Sunucu olmak için eğitimler eğer mevcut değilse alınmalı.

Program sunucusu olmak için aranan özellikler gördüğünüz üzere disiplin gerektirir. Bu tür eğitimleri alabilmek için kurslara başvurabilirsiniz. Eğitim almak istediğiniz kursun MEB onaylı sertifika veriyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Program Sunucusu Nasıl Olunur?

Program sunucusu nasıl olunur diye soruyorsanız üniversitelerin radyo televizyon gibi dört yıllık bölümleri okunabilir. Program sunucusu olmak için üniversitelerin iletişim bölümlerini okumak şart değildir. Dışarıdan alınan sunuculuk eğitimi, kaliteli kurslar ve sertifikalarla da program sunucusu olmak mümkündür. Nasıl sunucu olunur, sunuculuk eğitimleri için hangi kurslar alınır diye merak ediyorsanız işte cevapları:

Diksiyon Kursu

Diksiyon kurslarında aldığınız diksiyon eğitimi ile metinleri rahatça telaffuz edebilir ve aktarabilirsiniz. Diksiyon eğitimi sadece okuduğunuz metinleri değil günlük hayatta ki konuşma şeklinizi de etkileyecektir. Türkçe kullanım şeklinizi ve dilinizi en mükemmel hale getirmenizi, karşınızdakileri konuşarak etkilemenizi ve her ortamda 1 adım önde olmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki dil iç dünyanızın dışarıya yansımasını sağlayan bir aynadır. Sunuculuk eğitimi için ilk ve en önemli adım olduğunu söylenebilir.

Etkili İletişim ve İmaj Kursu

Nasıl sunucu olunur sorumuzun bir diğer cevabı etkili iletişim ve imaj kursudur. Peki etkili iletişim ve imaj kursu ile program sunucusu nasıl olunur? Sunuculuk eğitimleri arasında bulunan etkili iletişim ve imaj kursuyla beden dilinizi doğru kullanmayı, görünümünüzle dikkat çekmeyi, dinleme ve anlama yeteneğinizi güçlendirmeyi, kurumsal ve sosyal hayatınızda etkileyici bir imaj yaratmayı öğrenebilirsiniz. Program sunucusu olmak için bu kazanım ve donanımlar çok önemlidir. Kısacası beden dili eğitimi imajınızı yönetmenizi sağlar.

Ses ve Nefes Kursu

Öncelikle birkaç soruya kendi içinizde cevap vermelisiniz. Doğru nefes alabiliyor ve nefesinizi doğru kullanabiliyor musunuz? Yoksa uzun bir cümleyi tek seferde okuyamıyor musunuz? Nefesiniz bunun için yeterli oluyor mu?

Program sunucusu olmak için eksiksiz bir şekilde bu unsurların yerine getirilmesi gerekiyor. Ses ve nefes kursu tam da bu gibi durumlarda yetersiz hissettiğinizde imdadınıza koşuyor. Ses ve nefes kursu sunuculuk eğitimi açısından oldukça önemlidir. Bu kursta nefesinizi ve heyecanınızı kontrol altına alabilmeyi, topluluk önünde kendinizi rahatça ifade edebilmeyi, doğru bir konuşma temposunu ve enerjik bir ses tonuyla tane tane, anlaşılır konuşmayı öğrenirsiniz.

Beden Dili ve Hitabet Kursu

Program sunucusu nasıl olunur dediğimizde akla gelen kurslardan biri de beden dili ve hitabet kursudur. Nefes kontrolünden vurgu ve tonlamaya, kişisel imajdan topluluk önünde rahatça konuşmaya kadar hem iş hem günlük hayatınızda ihtiyacınız olacak iletişim tekniklerini ve beden dili eğitimini vermektedir. Daha önce bahsettiğimiz kursların karışımı gibi de olduğu söylenebilir. Unutmamalıyız ki beden dili ilk izlenimi vermede büyük önem taşır. Bu eğitim sunuculuk eğitimi sürecinde diğer büyük adımlardan biri olma görevini taşımaktadır.

Zarafet Kursu

Program sunucusu nasıl olunur sorusuna eklenen diğer bir cevabımızda zarafet kursudur. Sunucu olmak için aldığınız diğer eğitimlerin duruşunuzla destekliyor olmanız önemlidir. Zarafet kursu programı doğru davranış ve iletişim becerileri kazanmak isteyen sunucu adayları için önerilebilir. Oturma-kalkma adabından nezaket kurallarına, doğru yemek yemeden giyim-kuşama, kitap okumadan sağlıklı beslenmeye kadar ihtiyacınız olacak zarafet teknikleri bu eğitimle verilmektedir.

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi

Sunuculuk eğitimleri arasında son olarak öneride bulunabileceğimiz etkili sunum teknikleri eğitimidir. Topluluk önünde rahat bir şekilde konuşmak ve sunum yapmak için beden dili eğitimi alırsınız. Aynı zamanda ses tonunuzu ve nefesinizi ayarlayabilmek, hitabet ve konuşma tekniklerini öğrenmek, kelimelerin telaffuzlarını ve tonlamalarını doğru yapmak için bu eğitime ihtiyacınız olabileceğini bilmelisiniz. Zor katılımcıları yönetmekten soru sorma biçimlerine, diksiyon kurallarından heyecanı yenmeye kadar başarılı bir sunumun teknikleri bu kursta verilmektedir.

Eğer Sizde Program Sunucusu Olmak İstiyorsanız Kurumumuza Bekleniyorsunuz!

Bu eğitimlerin tek başına değil bütün olarak alınıyor ve uygulanıyor olması önemlidir. Unutmamalıyız ki gelişmenizi sağlayacak her adım bir bedenin parçaları gibidir beraber olduklarında güzel bir ekip çalışması oluşturur ve hareket etmenizi sağlarlar. Sunucu olmak için eğitimler aldığınızda mekanizma bu kurala göre otomatik olarak işleyecektir.

Program sunucusu olmak için yukarıda bahsettiğimiz eğitimleri almak istiyorsanız eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Eğitim alma kararını verdiyseniz veya araştırmanızı derinleştirip eğitimleri yerinde görmek istiyorsanız sizleri kurumumuza bekleriz...

[widget-141]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40