Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Haber Spikeri Nasıl Olunur? Haber Spikeri Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Haber Spikeri Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Spiker kelimesi, sözlük anlamı ile konuşmacı demektir.  Haber spikeri; güncel bilgi ve haberleri radyo, televizyon veya internet yayınları aracılığıyla kamuya aktaran kişidir. Haber spikerliği, donanımlı olmayı gerektiren, yeniliğe ve gelişime açık bir meslektir. Bu sebeple haber spikeri olmak için mutlaka eğitim alınması gereklidir. Bu donanımın eğitimsiz kazanılması neredeyse imkansızdır.

Haber spikeri nasıl olunur sorusunun cevaplarından biri doğru eğitimi alarak ve genel kültür seviyesini yükselterek, olacaktır. Haber spikeri olmak için haber yayını öncesi sunulacak metinleri okuyarak konulara hakim olmak, prompterın arızalanma riskine karşılık yayını sürdürebilmek amacıyla konularla ilgili bilgi edinmek, metinde varsa yabancı kelimelerin telaffuzlarını doğru öğrenmek gereklidir.

Haber spikeri nasıl olunur, haber spikeri olmak için hangi bölüm okunmalı ve haber spikeri olmak için gereken özellikleri sizin için araştırdık.

Haber Spikeri Olmak İçin Gereken Özellikler Neler?

Haber spikeri çeşitli kaynaklardan gelen haber yayınlarını iyi bir şekilde analiz etmeli ve kendi fikirlerini oluşturup geliştirebilmelidir. Haber spikeri nasıl olunur sorusuna verilecek cevaplar şu şekildedir:

  • Haber spikeri olmak için gereken en önemli kriter düzgün bir diksiyona sahip olmasıdır. Haber sunumlarının kusursuz olması için haber spikerinin Türkçeye fazlasıyla hakim olması gereklidir. Doğru vurgu ve tonlamanın ne olduğunu bilmek haber spikeri olmak için şarttır.
  • Haber spikeri olmak için gereken özelliklerden bir başkası, genel kültür seviyesi çok yüksek olmalıdır. Haber spikeri okuduğu metni çok iyi analiz etmeli ve değerlendirmelidir. Haber spikeri her alanda kendini geliştirmeye çalışmalı, bilgi sahibi olmalıdır.
  • Haber spikeri nasıl olunur sorusuna verilecek bir başka yanıt, doğru beden diline hakim olarak olacaktır. Ekran karşısında olan haber spikeri sadece ses tonu ve diksiyonuyla değil, sözsüz iletişim aracı olan beden diliyle de topluma doğru bir şekilde hitap edebilmelidir.
  • Haber spikeri olmak için halk arasında bilindiği gibi çok güzel ya da çok yakışıklı olmak gerekmez. Fakat bakımlı ve temiz olmak, dış görünümüne özen göstermek önemli bir kriterdir.

Haber spikeri; kibar, sempatik ve ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Haberciliğin ekip işi olduğunu unutmamalıdır. Haber spikerinin tek görevi yazılı haberleri okumak değil, yayınlanabilecek haberleri araştırmakta ekibine destek de olmaktır.

Haber Spikeri Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Türkiye’de hiçbir üniversitede direkt olarak spikerlik, sunuculuk ya da haber spikerliği olarak bölüm bulunmaz. Dolayısıyla haber spikeri olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna verilecek tek bir yanıt yoktur. Haber spikeri olmak için üniversitelerin; medya ve iletişim, gazetecilik, radyo-televizyon ve sinema bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak gereklidir.

Bu bölümlerden mezun olduktan sonra haber spikeri olmak için çeşitli eğitim kurumlarının düzenlediği spikerlik ve sunuculuk sertifika programlarına katılabilirsiniz. Bu eğitimlerle kamera önü tecrübesi edinerek, diksiyonunuzu geliştirebilir ve sektörle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber Spikeri Olmak İçin Kendinizi Geliştirin!

Teknolojinin günden güne hayatımızın bir parçası olmasıyla, medya sektöründe haber spikeri ihtiyacı da artmıştır. Sosyal medya kullanımının ve internet haberciliğinin yükselişe geçmesi haber spikerleri için olumlu bir gelişme olmuştur. İnternet üzerinden yayına geçen kanallar haber spikerleri için iş istihdamı oluşturmuştur.

Fakat bu ihtiyaç niteliksiz haber spikerlerinin artacağı anlamına gelmemelidir. Haber spikeri nasıl olunur sorusunun cevaplarını iyice araştırmalı ve haber spikeri olmak için kendinizi geliştirmelisiniz. 

[widget-141]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40