Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Model Nedir? Nasıl Model Olunur?

Markaların Aradığı Yüz Olmak İstemez Misiniz?

Hem geleneksel hem de dijital reklamcılık sektöründe markalar, star ışığı olan modellerden reklam ve marka yüzü bulmayı çalışır. Model nedir sorusuna temel olarak bir markanın ürünlerini tanıtmak için fotoğraf pozları veren kişidir. Elbette markaların dışında resim, fotoğraf ve heykel gibi plastik ya da görsel sanatlar için de modellik yapılabilir.

Yazımızda model nedir sorusunun yanı sıra model ne iş yapar, model nasıl olunur, model olmak için gerekenler nelerdir gibi sorulara yanıt vereceğiz. Eğer model olmayı düşünüyor ve bir meslek olarak modellik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Model Ne İş Yapar?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bir meslek olarak modellikten bahsettiğimiz zaman iş tanımına çeşitli sorumluluklar girmektedir. Bu doğrultuda model ne iş yapar sorusuna detaylı bir cevap vermek için modellik kapsamında sayılabilecek farklı görevleri aşağıda sıraladık:

  • Bir ürünün dijital reklamcılığa yönelik görsellerinde marka yüzü olmak model ne iş yapar sorusuna verilecek cevaplardan biridir.
  • Buna ek olarak model nedir denince geleneksel reklamcılığı da unutmamak gerekir. Bir markanın ürün tanıtımı için tasarladığı afiş, billboard ve benzeri tüm fiziksel materyallerde marka yüzü olarak modellerle iş birliği yapılabilir.
  • Benzer bir şekilde video reklamlarında ürün ya da hizmetin özelliklerini tanıtmak için modellerle çalışmak mümkündür.
  • Profesyonel fotoğrafçı, ressam ve heykeltıraş gibi sanatçıların sanat eserlerinde poz vermek de model ne iş yapar sorusunun kapsamına girmektedir.
  • Son olarak modellerin makyaj ya da moda stilistleri ile çalışarak arzu edilen görünüme uygun pozlar vermesi mümkündür.

Modelde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bir modelde olması gereken özellikler diye genel bir sınıflama yapmak son derece zordur. Çünkü yapılmak istenen çekimin türüne göre modelin farklı özelliklere sahip olması gerekebilir. Yine de model olma şartları bakımından fiziksel niteliklerin önemli bir yer tuttuğunu göz ardı etmemek önemlidir. Bir model, fiziksel niteliklerini korumaya ve fotojenik kalmaya bilhassa dikkat etmelidir.

Bunun dışında model olmak için fotoğrafçı, yönetmen ya da markalarla doğru bir şekilde iletişim kurmak da büyük önem taşır. Kimi zaman zorlu olabilen bu tür süreçler, bir model olmak için gerekenler arasında sabır ve özveri gibi karakter özelliklerinin de eklenmesini gerekmektedir.

Son olarak bir modelin kamera önü ve set hakkında deneyim sahibi olması gerektiğini de hemen söyleyelim. Aksi takdirde modelin, çekim için gereken makyaj ve kostümlerle uyum sağlaması zor olacağı gibi kamera önünde istenen etkiyi yaratamayacağı için beklentileri karşılamaktan uzak kalacaktır.

Model Ne Kadar Kazanır?

Eğer model olmayı düşünüyor ve model ne kadar kazanır diye düşünüyorsanız bu soruya cevap vermenin son derece zor olduğunu bilmelisiniz. Gerek dijital gerekse geleneksel reklamcılık çok farklı segmentlerde birçok marka için uygun bir tanıtım platformudur. Dolayısıyla her marka ve reklam ajansı iş birliği yaptığı modellere farklı fiyatlar önermekte, kendi iş hacimlerine göre çeşitli teklifler yapmaktadır. Ancak sektörde yıldız haline gelmiş bir modelin aylık 5 haneli rakamların üzerine çıkamayacağını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Nasıl Model Olunur?

Hiç kuşkusuz model nasıl olunur gibi bir soruya verilmesi gereken ilk yanıt eğitimdir. Bu noktada Sinema Akademi olarak sizlere modellik ve mankenlik kursu ile kapsamlı bir eğitim sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Eğitimlerimizde kursiyerlerimize moda hakkında detaylı bilgiler aktarmanın yanı sıra postür, yürüme, beden dilinin kullanımı, ürün sunumu, aksesuar kullanımı, poz verme egzersizleri,  ışık ve diğer fotoğrafçılık teknikleri hakkında bilgi vermekte ayrıca casting ajansları hakkında da deneyimlerimizi aktarmaktayız.

Aradığınız Fırsatı Sinema Akademi’de Bulabilirsiniz

Sinema Akademi ailesi modellik ve mankenlik kursu dışında sizlere sağladığı eğitim sonrası kariyer desteği ile yanınızdadır. Kurs programlarımızı başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz için kariyerlerinin hem başlangıcında hem de sonrasında sürekli danışmanlık yaparak başarıya ulaşmaları için yol göstermeye devam ediyoruz.

Yazımızda sizlere model nedir sorusunu başta olmak üzere model nasıl olunur, model ne kadar kazanır, model ne iş yapar gibi sorular hakkında yanıtlar verdik. Eğer model nedir, nasıl model olunur sorusuna daha kapsamlı bir yanıt almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, eğitmenlerimizle görüşebilirsiniz.

[widget-168]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40