Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Konservatuara Hazırlık Oyunculuk Kursları - Dersler ve Avantajları

Konservatuar Sınavlarından Önce Deneyim Kazanma Fırsatı!

Eğer konservatuar ve güzel sanatlar fakültelerinin oyunculuk bölümüne girmek için hazırlanıyor ve yorucu bir çalışma temposuna rağmen sınavın zor olup olmadığı hakkında endişe etmekten kurtulamıyorsanız endişe etmenize gerek olmadığını hemen söyleyelim. Konservatuara hazırlık oyunculuk kursları ile kısa sürede konservatuara giriş sınavı için gerekli kazanımları edinebilir, sınav jürinizi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Yazımızda sizlere konservatuara hazırlık oyunculuk kursları programlarında yer alan ders ve içerikler hakkında bilgi verecek, sonrasında da konservatuar hazırlık kursları oyunculuk bölüm adaylarına hangi yönlerden katkılarda bulunuyor sorusunu incelemeye başlayacağız. Gelin, hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Konservatuara Hazırlık Oyunculuk Kursları Ders Başlıkları

Konservatuara giriş sınavlarında başarılı olabilmek için oyuncu adaylarının profesyonel düzeyde olmamakla birlikte belli düzeyde bilgi ve becerilerini göstermesi gerekir. Çünkü diğer fakültelerin aksine güzel sanatlar, her şeyden önce yetenekle ilgilidir. Yine de yeteneğin sonradan edinilemeyeceğini sanıyorsanız yanıldığınızı söyleyelim. Aşağıda sayacağımız derslerden sonra oyunculuk becerilerinizin nasıl geliştiğine kendiniz bile hayret edeceksiniz. İşte konservatuar hazırlık oyunculuk kursları programında yer alan dersler:

 • Nefes ve Ses Egzersizleri

Konservatuar hazırlık kursları oyunculuk bölümüne girmek isteyen adaylara öncelikle nefes ve ses egzersizleri üzerinde durarak doğru bir solunum ve sesletim kazandırmayı hedefler. Etkili ve doğru ses kullanımı için en önemli noktalardan biri nefes kontrolüdür. Bu doğrultuda doğru soluk alma, uzun cümlelerde nefes çalışmaları, ses organlarını tanıma gibi konular konservatuara hazırlık oyunculuk programlarının en önemli başlıklarındandır.

 • Diksiyon

Gerek oyunculuk gerekse etkili bir iletişim için diksiyonun önemi tartışılmazdır. Konservatuar sınavına girdiğinizde her şeyden önce karşınızdaki jüriyi iletişim becerilerinizle etkilemeniz gerekir. Ayrıca başarılı bir iletişim çoğu zaman oyunculuk becerilerinin de temelinde yatar. Bu nedenle konservatuara hazırlık oyunculuk kursları programlarında; kolaydan zora farklı metinler üzerinden yapılacak diksiyon çalışmalarıyla adayın telaffuz, tonlama ve etkili konuşma gibi özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanır.

 • Beden Dili

Elbette profesyonel bir oyuncu düzeyinde olmasa da konservatuar öğrencisi olmak isteyen adayların beden dili kullanımında başarılı olması beklenir. Konservatuara hazırlık oyunculuk eğitimi programlarında bu nedenle beden uzuvları üzerine yapılan çalışmalar ve topluluk önünde beden dili kontrolüne yönelik teorik ve pratik dersler büyük yer tutar.

 • Tirad ve Diyalog Çalışmaları

Konservatuar oyunculuk bölümü sınavlarında genellikle öğrencilerden diyalogun bir tarafını canlandırması ya da bir tirada hayat vermesi beklenir. Konservatuar hazırlık kursu oyunculuk bölümü programlarında bu nedenle üzerinde durulan en önemli konulardan biri monolog ve diyalog çalışmalarıdır. Yerli ve yabancı ünlü tiyatro oyunları ya da sinema yapımlarından çeşitli tirad ve diyalog örnekleriyle adayların hem eserleri tanıması hem de oyunculuk becerilerini geliştirmesi sağlanır.

 • Rol Egzersizleri

Konservatuara hazırlık oyunculuk kursu programlarında sahne üzerinde ve kamera önünde yapılacak role girme egzersizleri de son derece önemlidir. Kamera ya da seyirci karşısında duyacağınız heyecanı jüri karşısında duyacağınız heyecana benzetmek muhtemelen yanlış olmayacaktır. Bu role girme egzersizleri sahne ve kamera deneyimi kazanmanızı sağlarken aynı zamanda konservatuara giriş için de sizi hazırlar.

 • Tiyatro ve Sinema Sanatı Hakkında Teorik Bilgi

Her ne kadar konservatuara hazırlık oyunculuk kursları daha çok sınava uygun bir biçimde pratik ağırlıklı olsa da sürpriz teorik soruları da unutmamak gerekir. Tiyatro ve sinemanın tarihi gelişimi, farklı türler, sık kullanılan çekim teknikleri gibi konuları içeren derslerle konservatuara hazırlık kursları oyunculuk bölümü adaylarına temel teorik bilgileri de aktarmayı hedefler.

Konservatuara Hazırlık Oyunculuk Kursları Kursiyerlere Neler Katar?

Konservatuara giriş sınavları her ne kadar zor olsa da eğer oyunculuk sizin için gerçek bir tutkuysa aşılamayacak bir zorluk olmadığını unutmamalısınız. Konservatuar oyunculuk hazırlık kursları ile kısa sürede eksiklerinizi kapatabilir, sınavı başarıyla geçerek akademik oyunculuk eğitiminize başlayabilirsiniz. Bu süreçte konservatuara hazırlık kursları ile edinebileceğiniz bazı kazanımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tiyatro ve sinema hakkında teorik bilgilerinizi geliştirerek konservatuara giriş sınavında gelecek soruları yanıtlayabilirsiniz.
 • Rol yapma, doğaçlama, monolog, diyalog ve tirad gibi temel oyunculuk becerilerini kazanımlarınız arasına ekleyebilir, konservatuara giriş sınavında karşınızdaki jüriyi performansınızla şaşırtabilirsiniz.
 • Konservatuara hazırlık oyunculuk kursları İstanbul gibi kalabalık ve çok fazla adayın olduğu şehirler söz konusu olduğunda rakiplerinizin önüne geçmeniz için önemli bir fırsat sunar.
 • Konservatuara hazırlık oyunculuk kursları bedensel farkındalığınızı artırarak iletişim sırasında beden dilinizi çok daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.
 • Etkili bir iletişimin anahtarı dilin doğru kullanımıdır. Konservatuar hazırlık kursları oyunculuk eğitimleri Türkçeyi akıcı ve etkili konuşmanız son derece yararlıdır.
 • Jüri karşısındaki heyecanınızı yenerek gerçek performansınızı ortaya koyabilmek için konservatuara hazırlık kursları oyunculuk programlarından yararlanabilirsiniz.

Konservatuara hazırlık oyunculuk kursları sayesinde kısa sürede oyunculuk becerilerinizdeki eksiklikleri giderebilir, konservatuar sınavına hazırlanmak için yoğun ancak hem verimli hem de eğlenceli bir çalışma dönemi geçirebilirsiniz.

Türkiye'nin En İyi Oyunculuk Okulundan Konservatuara Hazırlık Dersleri

Türkiye'nin en iyi oyunculuk okulu Sinema Akademi ailesi olarak gençlerimizin hayatlarında sanata yer açmalarını, geleceklerini sanatla iç içe planlamalarını son derece önemsiyor, konservatuar ve güzel sanatlar fakültesinin oyunculuk bölümlerinde öğrenci olmak isteyen gençlerimize konservatuara hazırlık oyunculuk kursları ile destek veriyoruz.

Eğer konservatuara hazırlık kurslarımız hakkında bilgi edinmek ya da geleceğin parıltılı bir oyuncusu olarak kariyeriniz ve akademik eğitim planlarınızla ilgili deneyimli oyunculuk eğitmenlerimizden görüş almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40