Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İsteyenlere 10 Öneri

Hobinizi Mesleğe Dönüştürmek Mi İstiyorsunuz?

Eğer gerçek bir fotoğraf tutkunuysanız ve gününüzün büyük bir bölümünü etkileyici fotoğraflar çekebilmek için doğru anlar arayarak geçiriyorsanız büyük olasılıkla profesyonel fotoğrafçı olmak için neler yapabileceğiniz üzerine de düşünüyorsunuzdur. Peki o klasik soruyu biz de soralım; profesyonel fotoğrafçı nasıl olunur?

Yazımızda profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler bulacak, profesyonel fotoğrafçı olmak için yapabilecekleriniz hakkında ipuçlarıyla karşılaşacaksınız. Eğer profesyonel fotoğrafçı olmak için nereden başlayacağınızdan emin değilseniz yazımızı incelemeye devam edin.

1. Sürekli Fotoğraf Çekin - Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İçin İlk Adımlar

Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler listemize belki de çok basit bulacağınız bir öneriyle başladığımızın farkındayız. Ancak yine de bunu hatırlatma ihtiyacı hissediyoruz. Sürekli ve çok sayıda fotoğraf çekmek başlangıçta çekim tekniğinizi ve el yatkınlığınızı geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca güzel olduğunu düşündüğünüz fotoğrafları ilk çalışmalarınız bile olsa bir yerlere saklamayı unutmayın.

2. Fotoğraflarınız İçin Yeni Mekanlar Arayın

Bir fotoğrafçının seyyahtan pek de bir farkı yoktur. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler arasında vurgulamamız gereken ikinci nokta sürekli dolaşmanız ve olabildiğince farklı mekanda fotoğraf çekmenizdir. Eğer farklı ülkelere gitme ve farklı kültürleri fotoğraf karelerinize sığdırma şansınız varsa bu fırsatı değerlendirmeye her zaman açık olun.

3. Farklı Fotoğraf Makineleri Hakkında Bilgi Edinin

Profesyonel fotoğrafçı olmak için en önemli konulardan biri de farklı fotoğraf makineleri hakkında bilgi edinmektir. Her zaman aynı fotoğraf makinesini kullanmanız mümkün olmayabileceği gibi yeni teknolojilerin fotoğrafçılık alanında da son derece etkileyici trendler ve değişiklikler ortaya çıkarabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

4. Fotoğraf Programlarını Kullanmayı Öğrenmeye Çalışın

Fotoğraf yazılımları size her şeyden önce çektiğiniz fotoğraflarda rötuş yapma ve tam istediğiniz kusursuzluğu yakalama imkanı verir. Bu açıdan elinizdeki görselleri Adobe Photoshop gibi programlarla işlemeyi öğrenmek profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere tavsiyeler verirken saymamız gereken önemli noktalardan biridir. Fotoğraflarınızı daha etkileyici bir görünüme kavuşturmak ve yayınlayacağınız mecranın kriterleri için uygun hale getirmek büyük oranda fotoğraf programlarındaki deneyiminize bağlıdır.

5. Fotoğraf Makinesi Aksesuarlarını İyi Bilin

Fotoğraf makineleri hakkında bilgi sahibi olmak kadar önemli bir diğer nokta da fotoğraf makineniz için son derece işlevsel bir katkı sağlayacak aksesuarlar hakkında bilgi edinmenizdir. Işık sistemlerinden objektiflere, lenslerden diğer tüm aksesuarlara kadar geniş bir bilgi sahibi olmanız farklı alanlarda profesyonel fotoğrafçı olmak istediğinizde işinizi büyük oranda kolaylaştırır.

6. İletişim Becerilerinizi Geliştirmeyi İhmal Etmeyin

Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler gibi bir listede iletişim becerilerinin ne işi var diye düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisinde olduğunuzu hemen söyleyelim. Aksine profesyonel hayatın büyük bir bölümü iletişimdir. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçı olmak için de gerek çalışacağınız ajanslar gerekse birebir müşterilerle iyi bir iletişim kurabilmelisiniz.

7. Portfolyo Hazırlayın

Hatırlarsanız ilk maddemizde ilk fotoğraflarınızdan itibaren çekimlerinizi büyük oranda saklamanızı önermiştik. Çünkü profesyonel fotoğrafçı olmak için atacağınız ilk adımlardan biri de geniş bir portfolyo hazırlamaktır. Müşterilerinizin ya da ajansların sizin hakkınızda fikir sahibi olması için yaptığınız çalışmaları görmesi gerekir. Bu noktada iyi hazırlanmış bir portfolyo iş bulma sürecinizi kolaylaştıracaktır.

8. Fotoğraf Yarışmalarını Katılmayı Deneyin

Eğer profesyonel fotoğrafçı olmak için hazır olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız fotoğraf yarışmalarına katılmak iyi bir fikirdir. Sektörde hem amatör hem de profesyonel binlerce fotoğrafçı olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla yarışmalarda istediğiniz sonuçları alamasanız bile hevesinizi yitirmeyin. Yarışmalarda hedefiniz kazanmak değil, ne seviyede olduğunuzu anlamak olmalı. Bunun için özellikle detaylı cevaplar veren ve eleştirilerde bulunan yarışmalarda şansınızı denemek kariyeriniz için daha iyi olabilir.

9. Ajanslara Başvurun

Profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler listemizde sona yaklaştığımızı anlamak için sadece madde numaralarına değil, sürecin ilerleyişine de bakabilirsiniz. Elbette herkes bağımsız bir profesyonel fotoğrafçı olarak hayatını sürdürmek ister. Ancak kariyerinizin başlangıcı için bir ajansla çalışmak hiç de kötü bir fikir değildir. Ajans aracılığıyla bir şeyler öğrenirken aynı zamanda hobinizi para kazanabileceğiniz bir mesleğe dönüştürebilirsiniz.

10. Kendinizi Geliştirmeyi Asla Bırakmayın

Tüm diğer sanatlarda olduğu gibi fotoğrafçılık da sürekli yeni akımlar ve trendlerin etkisiyle sıklıkla değişmektedir. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçı olmak ve kariyerinizde daima ileri doğru atabilmek için yeniliklere açık olmalısınız. Yerli ve yabancı usta fotoğrafçıları sürekli takip edin. Elbette hiç kimseyi taklit etmeye çalışmayın ancak sektöre getirdikleri yenilikleri kendi özgün üslubunuzla yorumlamaktan çekinmeyin.

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İçin Fotoğrafçılık Eğitimi Alın

Her ne kadar yazımızın başlığında profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler listemizi 10 maddeyle sınırlı tutacağımızı söylesek de son olarak bonus bir öneride daha bulunmak istiyoruz. Profesyonel fotoğrafçı olmak için doğru yönde hızlı bir gelişim göstermek üzere fotoğrafçılık eğitimi almanız kariyerinize sağlam bir başlangıç yapmak için oldukça iyi bir fırsattır. Bu doğrultuda fotoğrafçılık eğitimi programlarımızı inceleyerek sizlere sunduğumuz fırsatlar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Yazımızda profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler vererek hobinizi mesleğiniz haline getirmek için atabileceğiniz adımlardan bahsettik. Eğer profesyonel fotoğrafçı olmak için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-156]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40