Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınır?

Yeni Bir Kariyer Fırsatı! Fotoğraf Tutkunuzu Kazanca Çevirmek İster misiniz?

Her ne kadar günümüzde cep telefonu kameralarının ulaştığı teknolojiyle birlikte herkes amatör bir fotoğrafçıya dönüşmüş olsa da gerçek anlamda fotoğrafçılığın bundan ibaret olmadığı açıktır. Amatör bile olsa bir fotoğraf tutkununun fotoğrafçılık hakkında bilmesi gereken pek çok konu vardır. Bir kişinin fotoğrafçıyım diyebilmesi için fotoğraf makinesi çeşitlerinden lens modellerine, ışık kullanımından kompozisyona kadar temel fotoğraf sanatı bilgilerini edinmiş olması gerekir.

Peki fotoğrafçı olmak isteyenler ne yapmalıdır? Fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır? Fotoğrafçı olmak için hangi bölüm okunmalı? Gelin, kariyerini fotoğrafçılık üzerine şekillendirmek isteyenler için birkaç öneride bulunalım. Fotoğrafçı olmak için gerekenler neler, yakından bakalım...

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Fotoğrafçı olmak için gerekenler hakkında konuşmaya başlamadan önce fotoğrafçı olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna yanıt vermenin faydalı olacağına inanıyoruz. Ülkemizde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ismiyle fotoğrafçılık bölümü olan ya da bölüm müfredatında fotoğrafçılıkla ilgili dersler barındıran birçok üniversite vardır. Bu üniversiteler arasında Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Başkent Üniversitesi başta geliyor. Dolayısıyla fotoğrafçı olmak isteyen ve akademik eğitim almanın yararlı olacağını düşünenler fotoğrafçılık bölümü olan üniversiteleri tercih edebilirler.

Ancak hemen söylemek gerekir ki fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım sorusuna verilecek tek yanıt üniversitelerin Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümleri değildir. 4 yıl gibi uzun bir süreye yayılmış üniversite eğitiminin yerine fotoğrafçılık kursu programlarıyla da ileri seviyede fotoğrafçılık tekniklerini öğrenmek ve fotoğrafçı olarak kariyer yapmak mümkündür.

Fotoğrafçılık Kursu ile Adımlarınızı Sağlam Atın!

Fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır dediğimizde karşımıza onlarca seçenek çıkacak. Temel fotoğrafçılık eğitimi mutlaka alacaksınız ancak sonrasında uzmanlaşmak istediğiniz alana göre branş eğitimleri almanız gerekecek. Fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle fotoğrafçılık kursları ile görüşerek eğitim rotanızı belirlemenizi öneririz. Fotoğrafçı olmak için eğitim alırken yararlanabileceğiniz kurslar; 

  • Temel Fotoğrafçılık Eğitimi

Fotoğrafçı olmak için gerekenler söz konusu olduğunda ilk önce fotoğrafçılık sanatının temel ilkelerine odaklanmanız son derece önemlidir. Temel fotoğrafçılık eğitimi ile temel makine bilgisinden ISO, diyafram, enstantane ayarlarına, ışık ve kompozisyon bilgisinden modelle iletişime, Photoshop kullanımından retouch yapmaya kadar fotoğrafçı olmanız için sahip olmanız gereken bilgi ve deneyimi edinebilirsiniz.

  • İleri Fotoğrafçılık Kursu

Profesyonel fotoğrafçı nasıl olunur diyorsanız ileri fotoğrafçılık kursu ile çekim tekniğinizi geliştirebilir, daha çok deneyim kazanabilirsiniz. Fotoğrafçı olmak için eğitim alırken mutlaka ileri fotoğrafçılık kursu ile farklı fotoğrafçılık branşlarında, farklı makineler ve ekipmanlarla çekim yapmalısınız. Portreden manzaraya, mimariden doğa fotoğrafçılığına kadar çeşitli alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

  • Mesleki Fotoğrafçılık Kursları

Eğer kariyerinize profesyonel bir fotoğrafçı olarak devam etmek istiyorsanız fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır sorusuna verilmesi gereken bir cevap da meslek edindirme kurslarıdır. Mesleki fotoğrafçılık kursları; düğün fotoğrafçısı, doğum fotoğrafçısı, ürün fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı, moda fotoğrafçısı, yemek fotoğrafçısı ve buna benzer kariyer seçeneklerine sahip olmanıza olanak tanıyarak hobinizi mesleğiniz haline getirmenize olanak tanır.

  • Stüdyo Fotoğrafçılığı Eğitimi

Kendi stüdyonuzu açıp stüdyo fotoğrafçısı olarak müşterilerinize hizmet vermek istiyorsanız fotoğrafçı olmak için gerekenler arasında sayılması gereken bir diğer nokta da stüdyo fotoğrafçılığı eğitimidir. Stüdyo fotoğrafçılığı eğitimi ile stüdyo ortamında en iyi kalitede fotoğraf çekiminin sırlarını öğrenebilir, yapay ışık kullanımı, çekim aksesuarları, stüdyo ortamının doğal ortamdan farkları gibi konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fotoğrafçı olmak için eğitim alırken mutlaka hedeflerinizi belirlemelisiniz. Moda, düğün, doğum, ürün fotoğrafçılığından hangisini yapacağınıza karar vermelisiniz. Fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım sorunuza profesyonel bir kurstan yanıt almalı ve kariyer planlamanızı yapmalısınız.

İyi Bir Fotoğrafçı Olmak İçin Yalnızca Fotoğrafçılık Kursları Yetmez

Fotoğrafçı olmak için gerekenler söz konusu olduğunda vurgulamamız gereken tek nokta fotoğrafçılık eğitimleri değildir. Aksine başarılı bir fotoğrafçı müşterileri ve modelleriyle iyi iletişim kurabilmeli, gerektiğinde onları doğru bir şekilde yönlendirebilmelidir. Nitekim her meslekte olduğu gibi profesyonel fotoğrafçılıkta da iletişime geçmenin görece daha zor olduğu insanlarla karşılaşmanız muhtemeldir.

Bu nedenle fotoğrafçılık eğitimleri dışında kişisel gelişim kursları ile kendinizi geliştirmeniz ve fotoğrafçılık becerilerinize kişisel beceriler eklemeniz son derece önemlidir:

  • Diksiyon ve Beden Dili Eğitimi

Başarılı bir fotoğrafçı olmak için gerekenler arasında iyi bir diksiyon ve beden dili eğitimi programını saymamız şarttır. İnsanlarla sağlıklı iletişim kurarak yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir, müşteri ve modellerinizle çok daha güçlü ilişkiler kurabilirsiniz. Nasıl fotoğrafçı olurum diyorsanız mutlaka iletişim becerilerinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

  • Etkili İletişim ve İmaj Eğitimi

Fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır sorusuna yanıt olarak etkili iletişim ve imaj eğitimi programlarını da saymak gerekir. Farklı mesleklerde olduğu gibi fotoğrafçılık söz konusu olduğunda da güçlü bir iletişim ve dikkat çekici bir imajın hızla yükselen bir kariyere sahip olmanızda son derece etkili olabileceğini unutmamalısınız.

  • Zor İnsanlarla Başa Çıkma Eğitimi

Fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diyorsanız alabileceğiniz eğitimlerden biri de zor insanlarla başa çıkma eğitimidir. Fotoğrafçılık; fotoğraf sanatının yanı sıra aynı zamanda insanlarla sağlıklı iletişim kurabilme sanatıdır. Ancak her sektörde olduğu gibi fotoğrafçılık alanında da farklı kişilik tipleriyle karşılaşabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz. Zor insanlarla başa çıkma eğitimi müşteri memnuniyeti sağlayarak kısa zamanda markalaşabilmenize olanak tanıyacaktır.

  • Stres Yönetimi Eğitimi

Kurumsal hayatın getirdiği stresle mücadele etmek güçlü bir psikoloji gerektirir. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız stres yönetimi eğitimi alarak kendinizi gelecekte karşılaşabileceğiniz zorlukların psikolojik ve fizyolojik etkilerine karşı hazırlayabilir, stresinizi kontrol altına almayı öğrenebilirsiniz. Fotoğrafçı olmak için eğitim alırken sadece fotoğraf sanatında kendinizi geliştirecek eğitimlerden değil kurumsal hayatta ihtiyacınız olacak kurslardan da yararlanın.

  • Algı ve İkna Teknikleri Eğitimi

Fotoğrafçılığın insan yönetimiyle son derece bağlantılı olduğunu daha önce de söylemiştik. Eğer müşterileriniz ve modellerinizle en verimli şekilde çalışmak istiyorsanız algı ve ikna teknikleri eğitimi sayesinde iletişim becerilerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

  • Motivasyon Eğitimi

Fotoğrafçı olmak için gerekenler arasında doğrudan bir yeri olmasa da motivasyon, kariyerinizi tüm zorluklara karşı sürdürebilmeniz için son derece önemlidir. Eğer performansınızı daima en üst seviyede tutmanın yollarını arıyorsanız motivasyon eğitimi almak profesyonel bir fotoğrafçı olarak daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

Fotoğrafçı olmak için eğitim arıyorsanız temel ve ileri fotoğrafçılık eğitimleri dışında iletişim becerilerinizi, ikna yeteneklerinizi ve satış pazarlama tekniklerinizi geliştirecek eğitimler de almalısınız. Stüdyonuzu açtığınızda bu eğitimlerin ne kadar faydalı olduğunu deneyimleyeceksiniz.

İçinizdeki Fotoğrafçıyı Keşfetmek İçin Bize Ulaşın!

Fotoğrafçı olmak için eğitim arıyorsanız Sinema Akademi olarak sizlere fotoğrafçılık kursu ile 7 haftalık kapsamlı bir fotoğrafçılık eğitimi vadediyoruz. Ayrıca kendisini daha da geliştirmek isteyen kursiyerlerimiz için ileri fotoğrafçılık kursu ve mesleki fotoğrafçılık gibi fotoğrafçılığın farklı alanlarında eğitimler sunduğumuzu da vurgulamak isteriz. Bunlara ek olarak kariyerinizi güçlü bir şekilde desteklemek adına kişisel gelişim kursu programlarımızla fotoğrafçılık becerilerinizin yanına kişisel gelişim becerileri de eklemenize olanak tanımaktayız. Eğer yeni bir hobi keşfetmek ya da içinizdeki fotoğrafçıyı açığa çıkararak kariyerinize profesyonel bir fotoğrafçı olarak devam etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızda sizlere fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır sorusu merkezinde fotoğrafçı olmak için gerekenler hakkında bilgi verdik. Eğer fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diye merak ediyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız usta eğitmenlerden fotoğrafçılık eğitimi almak için bize ulaşın!

[widget-156]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40