Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili Bir İletişim Nasıl Kurulur?

Konuya giriş yapmadan önce etkili iletişim nedir? sorusunu kısaca yanıtlayalım. Etkili iletişim, karşı tarafa vermek istediğiniz mesajı en kısa zamanda ve net olarak iletmektir.  Hayatımız boyunca sözlü ya da sözsüz olarak iletişim yeteneğine sahip olmak önemli bir unsur haline gelmiştir. Etkili iletişim teknikleri ile birlikte kendinizi doğru ifade ederek yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermezsiniz. Böylece insanlarla doğru iletişim kurmuş olursunuz.  

Etkili iletişim meslek hayatınızda başarılı olmak için önemli bir rol oynar.  Gündelik hayat içinde vermek istediğiniz mesajı en kısa zamanda anlaşılır ve de net bir biçimde karşınızdakilere ifade edebilmek için etkili iletişimin önemi büyüktür. 

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir?

Etkili iletişim, sorunlarınızı rahatlıkla çözebilmek, ihtiyaçlarınıza kısa sürede kavuşabilmek için önemlidir.  Kullandığınız kelimeler aracılığıyla etkili bir şekilde konuşmak istiyorsanız eğer kendinize güvenmeli ve kararlı olmalısınız. Neyi, nasıl ifade etmek istediğiniz konusunda net olmalısınız. Konuşacağınız kelimeler birbiriyle uyumlu olmalı. Dikkatinizi karşınızdaki kişiye yöneltmelisiniz. Duygu ve düşüncelerinizi dolaylamadan, düzgün bir şekilde ifade etmelisiniz. 

Etkili iletişimin becerileri nelerdir? Aşağıda  sizler için sıraladık. 

İyi Bir Dinleyici Olun

Etkili bir iletişim nasıl kurulur? sorusunun en önemli yanıtlarından biri çok iyi bir dinleyici olmaktan geçmektedir. İletişimi etkileyen noktalardan biri karşınızdakini iyi bir şekilde dinlemekten geçiyor. Böylece konuştuğunuz kişiye verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz saygının da bir göstergesi haline geliyor. İyi bir dinleyici olursanız etkili iletişiminizi de sağlamış olursunuz. 

Ön Yargıdan Uzak Olun

Etkili iletişim kurmak için ön yargıdan uzak olmalısınız. Ön yargılı olursanız eğer, bu sadece insanlarla olan iletişiminizi olumsuz yönde etkilemez aynı zamanda yaşamınızın birçok alanında engellerle karşılaşırsınız. Ön yargıdan kurtulmak için empati duygunuzu harekete geçirebilirsiniz. 

Net ve Anlaşılır Olun

Etkili iletişim becerileri içinde net ve anlaşılır olmak önemlidir. Sözel ve sözsüz iletişim kaynaklarının karşımızdaki kişilere doğru bir şekilde ulaşması önemlidir. İyi bir diksiyonla mesajlarınızı net ve anlaşılır bir şekilde verebilirsiniz. 

Beden Dilini Doğru Kullanın

Etkili iletişimin önemi içinde beden dili yer almaktadır. Sözel iletişim kadar beden dili de iletişimde önemli rol oynar. Sözlerinizle beden dilinizin pekişmesi önemlidir. Böylece karşımızdaki insana neyi, nasıl anlattığımızı ortaya koyarız. 

  • Konuşma esnasında çok fazla el, kol hareketleri yapmamalısınız. 
  • Toplantılarda ya da sohbet esnasında otururken bacaklarınızı abartılı şekilde açmamalısınız. 
  • Yapılan bir espri esnasında komik olmasa dahi hafif bir gülümsemeyle karşılık verebilirsiniz. 
  • Ses tonunuzu yükseltirken, ayağa kalkıp el, kol hareketlerinden uzak durunuz. 
  • Ayaklarınızı çapraz şekilde üst üste atınız. Ayağınızı dizinizin üzerine koymayın. 
  • Konuşma esnasında burnunuzu ya da kulağınızı kaşımayın. Bu sizi yalancı, şüpheli hale getirir. 
  • Saçınızla oynamayın bu sizi sohbetten sıkıldığınızın göstergesidir. 
  • Sohbet ederken ya da yemek yerken dudaklarınızı şapırdatmayın. 

Ses Tonunuzu Ayarlayın

Etkili iletişim teknikleri içinde ses tonunu ayarlanması çok önemli bir konudur. Ses tonunuzu iletişimin önemli aracıdır. Birden çok kişiye aynı cümleyi kurup, değişik ses tonları çıkarmak sizin o anki psikolojinizi de ortaya çıkarır. Ses tonunuz karakterinizi yansıtır. Tok, derin ve sakin bir ses tonuyla konuşmanız sizin olgun ve deneyimli biri olduğunuzu gösterir. Yüksek, güçlü bir ses tonuyla konuşmanız sizin hırslı ve öfkesini kontrol edemeyen biri olarak yansıtır. 

Sempatik Olun

Etkili iletişim kurmak için karşı tarafa sempatik ve pozitif enerjinizi yansıtmalısınız. Sohbet esnasında sempatik yani sevimli olun. Bu sizi topluluk karşısında iyi niyetli ve pozitif bir algı yaratacaktır. 

Eleştiriye Açık Olun

Etkili iletişimin önemi açısından eleştiriye açık olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Düşüncelerinizi onaylamayıp karşı çıkanlar olup sizi eleştireceklerdir. Sinirlenmek yerine sakince, olumlu karşılayıp, olgun ve  özgüvenli bir şekilde sahip olduğunuz bilgi birikimini kanıtlarla ve yaşamınızdaki anekdotları anlatarak karşınızdaki kişilere kendinizi ifade edebilirsiniz.

Sorgulama Yeteneğinizi Geliştirin

Etkili iletişim teknikleri içinde sorgulama yeteneğinizin güçlü olması gerekmektedir. Etkili iletişimin önemli unsurlarından biri de sorgulama yeteneğine sahip olmaktır. Bunun için karşınızdakini dikkatlice dinlemeli ve anlayamadığınız noktalarda etkili sorular sormalısınız. Bazen size sorulan sorulara da soruyla cevap verebilirsiniz. Bu sizi farklı kılacak ve dinlenmenizi sağlayacaktır. 

Etkili İletişimle Kendi Dünyanızı Yaratın!

Kendi sosyal çevrenizi oluşturmada etkili iletişimin önemi büyüktür. Dünyada yaşanan olumsuz olayların, uyumsuzluğun, kavganın, tartışmaların en büyük nedeni etkili iletişimin doğru bir şekilde kurulamamasından geçiyor. Hepimiz birer doğal varlığız ve bizleri birbirine bağlayan tek şey sağlıklı iletişimdir. Toplumda başarılı, saygın, güvenli, pozitif, uyumlu bir kişi olmayı için etkili iletişimle sağlayabilirsiniz. 

[widget-157]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40