Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Yapımcı Ne Kadar Kazanır?

Yapımcı Kimdir? Çok Kazanan Bir Yapımcı Olmak İçin Ne Yapılır?

Yapımcı; dizi, sinema ya da televizyon projelerine maddi olarak yatırım sağlayan ve projeyle her yönden ilgilenen kişidir. Yapımcı, projenin fikir aşamasından gösterimine, gösterimden satışa kadar olan tüm süreçleriyle bizzat ilgilenir. Bu süreci planlayan ve koordine eden kişi yapımcıdır.

Peki yapımcı ne kadar kazanır? Yapımcı maaşları sektöre ve projeye göre değişkenlik göstermektedir. Film yapımcıları ne kadar kazanıyor, dizi yapımcıları ne kadar kazanıyor, yapımcı maaşları ne kadardır merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Yapımcı Maaşları, Projeye Göre Değişkenlik Gösterir

Yapımcı maaşları tam olarak bilinmemektedir. Yapımcı maaşları; projeye, projenin yayınlanacağı platforma, başarısına, yapımcısının tecrübesine ve oyuncuların kalitelerine göre değişkenlik gösterir.
Bu sebeple, yapımcı ne kadar kazanır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Her proje yapımcısının kazancı birbirinden farklıdır.

Dizi Yapımcıları Ne Kadar Kazanıyor?

Dizi yapımcılarının kazançları; dizinin kalitesine, yayınlandığı saate, reytinglerine ve yayınlandığı platforma göre değişkenlik gösterir. Dizi yapımcıları ne kadar kazanıyor sorusunun net bir cevabı yoktur. Dizinin başarısına göre yapımcı maaşı da değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple dizi yapımcılığı riskli bir iştir.  Dizi yapımcısı maaşı aylık ortalama 1 milyon TL ile 10 milyon TL arasında değişebilmektedir.

Yerel bir kanalda yayınlanan dizi yapımcısının kazancı, ulusal kanalda yayınlanan dizi yapımcısına göre daha az olacaktır. Çünkü ulusal kanalların izlenebilirliği yerel kanallara göre daha yüksektir. Aynı şekilde gündüz kuşağında yayınlanan dizi yapımcılarının kazancı da akşam kuşağında yayınlanan dizi yapımcılarının kazancından daha düşüktür. Akşam kuşağında yayınlanan dizilerin reytinglerinin daha yüksek olması, dizi yapımcılarının kazançlarını da doğrudan arttıracaktır.

Film Yapımcıları Ne Kadar Kazanıyor?

Film yapımcıları ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı, gişe başarısına göre değişkenlik gösterir. Film yapımcılarının kazançları belli bir aralıkta sınırlandırılamaz. Örnek vermek gerekirse, gişe başarısı 1 milyon TL olan bir filmin yapımcısı yaklaşık 5 milyon TL kazanmaktadır. Film yapımcısının kazancı; filmin gişe başarısı, film masrafları ve sinema bileti ücretine göre değişkenlik gösterir.

Film türleri de yapımcıların kazançlarını etkileyen bir başka etkendir. Türkiye’de komedi filmlerine rağbet oldukça fazladır. Bu sebeple başarılı bir komedi film yapımcısının kazancı da yüksek olacaktır. Ülkemizde korku filmleri gişede çok fazla başarıya ulaşamamaktadır. Korku filmi yapımcılığı yapmak da riskli bir iş olacaktır.

Radyo Programı Yapımcıları Ne Kadar Kazanıyor?

Radyo programı yapımcılarının kazançları; programın içeriğine, kimin sunduğuna ve yayın saatine göre değişim gösterir. Radyo programı yapımcılarının kazançları tam olarak bilinmemektedir. Özellikle akşam saatlerinde yayınlanan program yapımcısının kazancı, diğer saatlerde yayınlanan radyo programı yapımcılarının kazançlarına göre daha yüksek olacaktır. Çünkü iş çıkış saatlerinde radyo programlarının dinlenme oranı da yükselmektedir.

Televizyon Programı Yapımcıları Ne Kadar Kazanıyor?

Televizyon programı yapımcılarının kazançları; programın içeriğine, yayınlandığı saate ve kanala göre değişkenlik gösterir. Televizyon programı yapımcılarının kazançlarını etkileyen bir başka etmen, sunucunun kim olduğudur. Özellikle gündüz kuşağı programı yapımcısının kazancı, günlük izlenme oranına göre bile değişkenlik gösterecektir.

Sektörde Tanınırlığı, Yapımcının Maaşını Yükseltir!

Yapımcılar, televizyon projelerinin ve sinema filmlerinin görünmeyen kahramanlarıdır. Tüm süreci yöneterek ve planlayarak projenin düzgün bir şekilde ilerlemesi için çalışan kişi yapımcıdır.

Yapımcı maaşları; projenin hangi ortamda yayınlanacağına, projenin başarısına ve yapılan yatırıma göre değişkenlik gösterir. Dolayısıyla yapımcı ne kadar kazanır, sorusuna verilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Yapımcı olmak için gereken özellikler arasında geniş bir çevre sahibi olmak ve bulunur. Sektör içinde ne kadar tanınır olursanız, projelerinizde kaliteli oyuncularla ve teknik ekip elemanlarıyla çalışma şansınız o kadar artacaktır.

[widget-154]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40