Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Seçmelerinde Başarılı Olmanızı Sağlayacak 7 Öneri

Hayalinizdeki Rol Sizin Olsun İster Misiniz?

Oyuncu seçmeleri oyuncuların bir rolü elde etmek için geçtiği önemli aşamadır. Televizyonda ve sinemada izlediğimiz birçok oyuncu seçmelere katılarak başarılı olmuş ve kariyerlerine bu şekilde adım atmıştır. 

Başarılı bir performans sergilediğiniz takdirde gelecekte başrollerde de oynayabilirsiniz. Sektörün içinde sosyal biriyseniz eğer, oyuncu seçmelerinden de haberdar olabilirsiniz. Tiyatro grupları ve cast ajanslarını internet sitelerinden veya arkadaşlarınız aracılığıyla takip edebilirsiniz. Peki oyuncu seçmelerinde başarılı olmak için ne yapmalısınız? Gelin, birlikte bakalım.

Oyuncu Seçmelerinde Nasıl Başarılı Olurum?

Kimi oyuncular doğuştan var olan bir yeteneğe sahipler, bazıları ise eğitimle bu yeteneğe sahip oluyorlar. Bu tarz seçmelerde yetenek ön planda yer alıyor. Size verilen tiratta geçen duyguyu en iyi şekilde gerek ruhsal, gerekse bedensel olarak yansıtmanız fark edilmenizi sağlıyor. ir oyuncu adayı olarak “oyuncu seçmelerinde nasıl başarılı olurum?” diyorsanız önerilerimiz:

1.    Ezber Yapın

Oyuncu seçmeleri için sık sık ezber yapın. Seçmelerde başarılı olmanın önemli kurallarından biri ezber gücünüzdür. Eğer, çok iyi bir hafızaya ve ezber gücüne sahipseniz hazırladığınız sahnenin repliklerini de çok rahat yorumlayabileceksiniz. Repliği unutursanız rolü almanız çok zorlaşacaktır. Seçmelerde jürinin en çok dikkat ettiği kurallardan biri ezberdir.

2.    Doğal ve Sade Olun

Oyuncu seçmelerine nasıl katılırım? Sorusunun en önemli cevaplarından biri de doğal ve sade bir şekilde seçmelere katılmaktır. Sade, gündelik kıyafet giyin. Dikkat çekici, dekolte giyinmekten kaçının. Pastel renkleri tercih edin. Abartılı makyajdan kaçının, gerekirse hiç yapmayın. Seçmeler sırasında jürinin dikkatini dağıtacak aksesuarlar takmayın.

3.    Dakik Olun

Oyuncu seçmeleri için mümkün olduğunca dakik olmaya çalışın. Seçmelerin yapılacağı saatten önce orada olun. Geç kalmayın. Jüriyi bekletmek olumsuz bir intiba bırakacaktır. Ayrıca ne kadar erken orada olursanız heyecanınızı da yenebilir, repliğinizi tekrar gözden geçirebilir ve üzerinizdeki gerginliği atabilirsiniz.

4.    Özgüvenli Olun

Oyuncu seçmelerini nasıl geçerim? diyorsanız kesinlikle özgüven sahibi olmalısınız. Seçmeler sırasında jüri üyeleri size bazı sorular sorabilir. Bu sorular kişisel veya fiziksel olabilir. Size mizah dahi yapabilirler. Bu esnada jüriye karşı alınganlık yapmayın. Özgüveninizi kaybetmeyin ve jüri ne derse onu yapın.

5.    Kendinize İnanın

Oyuncu seçmeleri esnasında kafanızda bazı sorular oluşabilir. Ancak rolünüzle ilgili jüriye soru sormayın. Böylesi durumda jürinin size olan güvenini sarsmış olursunuz. Rolünüzü içinizden geldiği gibi rahat ve doğal bir şekilde oynayın, kendinizi kasmayın. Yapacağınız role odaklanın ve başaracağınıza inanın.  

6.    Motive Olun

Oyuncu seçmeleri sırasında motivasyonunuzu bozmayın. Rolünüze motive olun ve çok iyi şekilde yorumlamaya çalışın. Aksi halde rolünüzü gerçekçi bir şekilde oynayamazsınız. Rolünüze kendinizden de bir şeyler katarak farklılık yaratabilirsiniz. Bunu yaparken rolünüzün sınırını aşmamaya dikkat edin.

7.    Sürekli Pratik Yapın

Oyuncu seçmeleri öncesinde rolünüz üzerinde sık sık pratik yapın. Ne kadar çok pratik yaparsanız rolünüzdeki karaktere çok rahat bürünebilirsiniz yani rolünüze alışabilecek ve seçmeler sırasında heyecanınızı yenebileceksiniz. Ayna karşısında sürekli pratik yapın. Abartılı jest ve mimiklerden kaçının.

Oyuncu seçmelerinde başarılı olmak istiyorsanız yukarıda verdiğimiz önerileri uyguladığınız takdirde başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Kendinize güvenin ve rolünüze en iyi şekilde hazırlanın. Repliklerdeki duygu geçişlerini ve ses değişimlerine dikkat edin. Farkınızı ve tarzınızı ortaya koyun. İnanın ve asla vazgeçmeyin. Seçilmezseniz dahi başarılı olmaya odaklanın ve çok sık oyuncu seçmelerine katılın. Bir gün mutlaka başarılı olabileceğinizi düşünün.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40