Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

İyi Bir Dans Kursunda Olması Gerekenler

Gideceğim Dans Kursu Nasıl Olmalı?

Dansı bir meslek olarak, profesyonelce yapmak istiyorsanız eğer, tercih edeceğiniz dans kursunun da kaliteli olması gerekiyor. Dans her ne kadar keyifli, eğlenceli bir iş olsa da temelinde disiplinli çalışmayı barındırmaktadır. Dans yorucu performans gerektirdiği için kayıt olacağınız kurs sizi ruhen ve fiziksel olarak sizi hazırlayacaktır. Eğitimi kötü, basit bir olan dans kurslarına gittiğinizde dans hayaliniz için atacağınız adım da yarım kalacaktır.  Gelecekte iyi bir dansçı olmanın yolu eğitim aldığınız yerden geçmektedir. Eğitim her meslekte olduğu için dansında önemli temel taşlarından biridir. Temeliniz ne kadar sağlam olursa o kadar çok başarılı olursunuz. 

Hepinizin yazıyı okurken gideceğim dans kursu nasıl olmalı? nelere dikkat etmem gerekiyor? gibi soruları kendinize sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Bu yazıyı da bu yüzden yazmaya karar verdik. 

İyi bir dans kursunda olması gerekenler ise şunlar; 

Ulaşımı Kolay Olmalı

Dans kursu seçerken dikkat edilecekler arasında ulaşım gelmektedir.  Kurs seçerken kayıt olacağınız dans kursunun oturduğunuz semte ulaşım konusunda yakın olmasına dikkat edin. Bunun nedeni kursta yoğun bir çalışma performansı sergileyeceğinizi unutmayın. Eviniz uzak olduğunda hem geç kalma durumunuz olacak hem de dersten geri kalmış olacaktınız. 

Kafeteryası Olmalı

Dans kursları ile ilgili araştırma yaparken yeme-içme ihtiyacınızı karşılayacak bir kafesinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenme önemli bu yüzden kayıt olacağınız kursun kafeteryası olmalı. Ders çıkışında size enerji verecek yiyecekler yemelisiniz. Kafeteryada sağlıklı beslenmeye yönelik yiyecekler bulunmalı ve bu yiyeceklerin üzerinde kaç kalori olduğu belirtilmeli. 

Duşa Kabin Olmalı

İyi dans kursları arasında seçim yaparken rahatlıkla duş alabileceğiniz bir imkanın olup olmamasına dikkat edin. Kaliteli bir dans kursunda duşa kabinler vardır. Yorucu çalışmanın ardından çok terleyip, toksin atacağınız için üzerinizde terin olmaması gerekir bu yüzden her çalışma sonrasında duşa girmelisiniz. Bu sizi zinde tutacak ve hijyen olmanızı sağlayacaktır. 

Kişisel Dolaplarınız Olmalı

En iyi dans kursu denince akla gelen özelliklerden biri de kişisel dolapların olup olmadığıdır. Havlunuzu, kıyafetinizi ve gerekli olan aksesuarlarınızı koyabileceğiniz bir kişisel dolabınız olmalı. Bu sizi daha düzenli yapacaktır. Böylece çantanızı gereksiz yere doldurup ağırlaştırarak duruşunuzun bozulmasını önlemiş olursunuz. 

Stüdyolara Dikkat Edin

Dans kursu seçerken bilmeniz gerekenler arasında ise, dans provalarının yapıldığı stüdyoların geniş ve ferah olmasına dikkat edin. 

Teknik Donanımı İyi mi?

Dans kursları ile ilgili önemli detaylardan biri de teknik donanımlarıdır. Kursun gerekli teknolojik teknik donanıma sahip olup olmadığını araştırın. 

Gerekli Olan Aksesuarları Sağlıyor mu?

İyi dans kursları arasında seçim yaparken Dans kurslarının olmazsa olmazlarından biri de kullanılan aksesuarlardır. Kayıt olacağınız kursta dans için gerekli olan kıyafetleri ve aksesuarları sağlıyor mu? Buna mutlaka dikkat edin. 

Sağlığınızı Önemsiyor mu?

İyi bir dans kursu nasıl olmalı? sorusunun belkide en önemli yanıtlarından biri de hiç kuşkusuz sağlık koşullarına uygun olup olmadığıdır. Kursun anlaşmalı olduğu bir ortopedi uzmanı doktoru veya hastane var mı? Başınıza ilk günlerde sakatlıkların gelebileceğini göz önünde bulundurun. 

Kaliteli Eğitmenlere Sahip mi?

En iyi dans kursu derken ilk akla gelen kaliteli eğitimdir.Kursun kaliteli eğitim verip vermediği kadrosunda bulunan eğitmenlere bağlıdır. Bu nedenledir ki, eğitmenlerin alanlarında başarılı, usta dansçılardan olması gerekir. 

Sosyal Aktiviteler Düzenliyor mu?

Diğer dans kursları ile birlikte organizasyonlar düzenleyip, aktivitelerin yapılıp yapılmadığını öğrenmelisiniz. Kursta belirli zamanlarda etkinlik, dans yarışmaları gibi aktivitelerin düzenlenip, düzenlenmediğini araştırın. 

Ek Ders Veriliyor mu?

En iyi dans kursu için kayıt yaptırırken kursta ek ders verilip verilmediğine bakın. Zayıf ya da eksik olduğunuz ders söz konusu olduğunda özel ders verip, vermediklerini öğrenin. 

Kurs Temiz mi?

Dans kursları temiz mi değil mi? Bu sağlığınız için önemli bir husus. Kursun hijyen ve sağlık kurallarına uygun olup olmadığına dikkat edin. Stüdyonun, kafeteryanın, kişisel dolapların, masaların, yerlerin temizliği çok önemli detaylar arasında yer alıyor. 

Sınıflar Kalabalık mı?

Gittiğiniz dans kursları kalabalıksa eğer, sağlıklı ve kaliteli bir eğitim alamazsınız. Sınıf kontenjanlarının minimum düzeyde olması sizin için daha iyi olacaktır. Bu nedenle kalabalık kontenjana sahip sınıflarda rahat eğitim alamazsınız. 

Yurt Dışındaki Kurslarla Bağlantısı Var mı?

İyi bir dans kursunda olması gerekenler arasında önemli hususlardan biri de yurt dışıyla bağlantısının olup olmadığıdır. Kursun yurtdışıyla bağlantısının olup olmadığını öğrenin. Yurtdışıyla bağlantısı olan bir kurs aracılığıyla başka bir ülkede burs alarak eğitiminizi geliştirebilir, profesyonel dansçılarla diyalog kurabilirsiniz. 

İletişimi İyi mi?

İyi dans kursları arasında seçim yaparken iletişiminin iyi olup olmadığını araştırmalısınız. bir yerde eğitim almalısınız. Herhangi bir probleminize anında çözüm bulabilecek ofis personeline sahip olması gerekli. 

Sertifika Veriyor mu?

Dans kursu seçerken dikkat edilecekler arasındaki en önemli unsur sertifikadır.  Verdikleri sertifika MEB onaylı olup yurtdışında geçerliliği var mı? Mutlaka bu detaya dikkat etmelisiniz. Yasal olmayan sertifikanın hiçbir yerde geçerliliği yoktur. Verdiğiniz maddi ve manevi  emeğin karşılığını en iyi şekilde almalısınız. Bu yüzden yasal, güvenilir, resmi onaylı sertifika verip vermediklerine dikkat edin. 

İyi Bir Kursla Başarılı Bir Dansçı Olun!

Dans kursu seçerken dikkat edilecekler nelerdir sizlere yukarıda detaylı bir şekilde aktardık. Hedeflerimizi belirlerken ve hayallerimizi gerçekleştirmek için yola çıkarken en önemli faktörlerden biri bizi yetiştiren, geliştiren ve geleceğe hazırlayan sağlıklı ve profesyonelce eğitim veren kurumlar yani kurslardır. Yola çıkmadan önce karşılaşacağınız avantajları ve dezavantajları bilmelisiniz. Dans kursu seçimi öncesinde detaylı bir araştırma ve ön hazırlık yapmalısınız. Daha önce o kurslara giden kişilerle diyaloğa geçmelisiniz. Şayet bir kaç seçenek varsa eğer, karar verdiğiniz kurstan mezun olmuş kişilere kursun arşiv kayıtlarından ulaşabilir ve onlarla görüşerek, fikir alabilirsiniz. 

[widget-166]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40