Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40
Sinema Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Konservatuvar Nasıl Kazanılır?

Konservatuvara Girmek İçin Ne Yapmalıyım?

Konservatuvar sınavına girmek ve başarılı olup kazanmak, sanatçı olmanın ilk adımlarından biridir. Peki, konservatuvar sınavı nasıl kazanılır? Konservatuvarı kazanmak için iyi bir hazırlığın ve eğitim almanın yanında bolca teorik ve pratik çalışmalar yapmalısınız. Konservatuvar sınavlarına girmek için öncelikle ÖSYM’nin her yıl yapmış olduğu YKS sınavından 150 taban puanını tutturmanız gerekiyor. Taban puanları istediğiniz üniversitenin belirlediği puanlara göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle öncelikle okumak isteyeceğiniz devlet veya özel üniversiteyi hedeflemeniz gerekiyor.

Konservatuvar nasıl kazanılır, konservatuvar kazanmak için neler yapmanız gerekiyor, daha detaylı bakalım.

Konservatuvar Sınavları Ne Zaman?

Özel yetenek sınavlarından olan konservatuvar sınavları devlet ve özel üniversitelerin akademik takvimlerine göre değişiyor. Genelde Nisan ve Temmuz ayında yapılan sınavları ÖSYM ve konservatuvar bölümünün bulunduğu üniversitelerin internet siteleri üzerinden takip edip öğrenebilirsiniz.  

Nasıl Konservatuvar Öğrencisi Olurum?

Konservatuvara girmek için ne yapmalıyım sorunuza ilk olarak konservatuvar sınavlarına iyi hazırlanmanız gerektiğini söyleyerek cevap verelim. Konservatuvar öğrencisi olmanız için mutlaka sınavı kazanmanız şart. Peki, konservatuvar sınavını nasıl kazanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. 

 • Konservatuvarda birçok bölüm bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle hedefinizi belirleyin ve neden bu bölümü istediğinizden emin olun. 
 • Daha önce sınavlara girmiş kişilerle temas kurun, onlardan sınavda nasıl sorular sorulduğuna dair bilgiler alın. Bu sorular üzerinden pratik yapın. 
 • Güvenilir bir usta bulup özel olarak konservatuvara hazırlık dersleri alın. 
 • Konservatuvar nasıl kazanılır diyorsanız jürinin gözlerinin içine bakın ve kendinizi çok iyi ifade edin. 
 • Vücudunuza dövme ve benzeri kalıcı izler yaptırmayın. 
 • Erkek öğrenci adayları kulaklarını kesinlikle deldirmeyin. 
 • Konservatuvar sınavlarına girerken kolye, küpe, yüzük gibi jürinin dikkatini dağıtan takılar takmayın. 
 • Sınava kot, tişört gibi salaş kıyafetler giymeyin. Sade ve doğal giyinin. 
 • Kadın öğrenciler kesinlikle konservatuvar sınavları için makyaj yapmayın.
 • Sınava girerken “çok heyecanlıyım” deyip ağlamaklı ve titrek bir ses çıkarmayın. Heyecanlı olsanız bile bunu kesinlikle belli etmemelisiniz. 
 • Sınava girmeden aylar öncesinden konservatuvara hazırlık kurslarına gidip orada eğitim alın. Böylece özel yetenek sınavına hazırlıklı olarak girmiş olursunuz. 
 • Pratik yani uygulamalı sorular sorulduğunda rahat olun, motivasyonunuzu koruyun, heyecan yapmayın, endişelenmeyin ve özgüvenli olun. 
 • Konservatuvarı kazanmak için fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmanız gerektiğini unutmayın. 
 • Gerçekten konservatuvar öğrencisi olmak istiyorsanız eğer bunu jüriye hissettirmeniz gerekiyor. 
 • Sınıflarda eğitim birebir yapılmaktadır bu yüzden öğrenci kontenjanı az olan okulları tercih edin. 
 • Girmek istediğiniz konservatuvara karar verirken hangi sanatçıların eğitim verdiğine dikkat edin. 
 • Piyasaya en çok ünlü aktör ve aktris kazandıran konservatuvar bölümlerine girmeyi amaçlayın.

Konservatuvar Hazırlık Kurslarına Mutlaka Gidin!

Hedefi konservatuvara girmek olan ve kendini geliştirme amacı bulunan kişiler; konservatuvara girmek için ne yapmalıyım, sorusunu sık sık kendilerine sorarlar. Bunun cevabı esasında çok basit. Günümüzde büyük şehirlerin yanı sıra küçük şehirlerde de konservatuvara hazırlık kursları bulunuyor. Birçok kurs bulunduğu için seçim yapmak da zor olabiliyor. Bu nedenle karar vermeden önce detaylı bir ön araştırma yapmalısınız. 

Nasıl konservatuvar öğrencisi olurum? sorusunun cevabına gelince, örneğin gitmek isteyeceğiniz kursta kaç kişi konservatuvarı kazanmış bunun istatistik araştırmasını yapabilirsiniz. O kişilere ulaşıp fikirlerini ve tavsiyelerini alabilirsiniz. Gitmek istediğiniz bölümle ilgili çok sorular sorun, kafanızda kesinlikle şüphe oluşturacak durumlar yaratmamalısınız. Yüzlerce kişinin konservatuvar sınavını kazanmak gibi hayali olduğunu unutmayın. Bu kişilerin arasından sıyrılmak istiyorsanız eğer, mutlaka çok iyi eğitim veren hazırlık kurslarına gitmelisiniz. 

Konservatuvarı Kazanmak Zor mu?

Konservatuvar sınavlarına yoğun bir şekilde çalışan öğrencilerin çoğu şu sorunun cevabını merak ediyor, konservatuvarı kazanmak zor mu? Hayatta hiçbir şeyin kolay olmadığını bilmelisiniz. Çalışmadan ve mücadele etmeden hedefinize ulaşamazsınız. konservatuvar sınavlarına birçok ünlü oyuncunun çocuklarının, akrabalarının girdiğini ve çoğunun kazanamadığını bilmenizde fayda var. Şayet yetenekliyseniz ve kendinizi özel yetenek sınav öncesinde kısa bir eğitim alırsanız sınavı kazanmanız kolay olacaktır. Sistemli ve disiplinli bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

[widget-139]

Yorum Yap