Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40
Sinema Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Konservatuvara Hazırlık Dans Kursları - Eğitim Programları ve Avantajları

Konservatuvara Giriş Sınavından Endişe Etmenize Gerek Yok!

Dans becerilerinizi akademik bir eğitimle geliştirmek ve geleceğinizi dans üzerine şekillendirmek istiyorsanız ülkemizde Sahne Sanatları bölümlerinin dans ana bilim dallarından eğitim alabilirsiniz. Ancak hemen söyleyelim; bu bölümlerde eğitim görmek için öncelikle giriş sınavında başarılı olmalısınız. Ve giriş sınavının o kadar kolay olmadığı da bir gerçek.

Yine de hemen endişe etmenize gerek yok. Eğer dans becerilerinizi konservatuvara giriş sınavında başarılı olacak şekilde geliştirmeyi hedefliyor, dans sanatının inceliklerini öğrenmek ve becerilerinizin yanına teorik bilgiler eklemek istiyorsanız konservatuvara hazırlık dans kursları sizi bekliyor. Gelin konservatuvara hazırlık dans kursu programlarına birlikte göz atalım ve size neler katacağını görelim.

Konservatuvara Hazırlık Dans Kursları Eğitim Programı

Konservatuvara giriş sınavlarında başarılı olabilmek için pratik dans becerilerinizle birlikte aynı zamanda dans sanatı hakkında teorik bilginizi de göstermelisiniz. Profesyonel düzeyde bir beklenti olmamakla beraber bölümdeki akademisyenlerden oluşan jürinin temel niteliklere sahip olup olmadığınızı anlamaya çalışacağından emin olabilirsiniz. Konservatuvara hazırlık kursları dans eğitim programları da tam olarak bu beceri ve bilgileri size katmayı hedefler. İşte konservatuvara hazırlık dans kursları programında yer alan eğitimlerden bazıları:

 • Nefes Egzersizleri

İyi bir dansçı için olmazsa olmaz özelliklerden biri nefes egzersizleridir. Doğru solunum ve nefes kontrolü birçok zorlu dans hareketini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmenize olanak tanır. Buna bağlı olarak konservatuvar hazırlık dans kursu programlarında doğru soluk alma, soluma organlarını tanıma, esneme hareketleri sırasında solunum gibi çalışmalar büyük yer tutar.

 • Esneme ve Kondisyon Çalışmaları

Vücudunuzun sınırlarını keşfetmenin ve bu sınırları genişletmenin en iyi yollarından biri esneme ve kondisyon çalışmalarıdır. Konservatuvara hazırlık dans kursları, esneme ve kondisyon çalışmaları ile konservatuvar öğrencisi olmaya aday kursiyerlerin bedensel farkındalıklarını artırmayı ve potansiyel becerilerini açığa çıkarmayı hedefler.

 • Ritim ve Koreografi Çalışmaları

Konservatuvar dans hazırlık kursları programlarının hiç kuşkusuz en önemli parçalarından biri ritim ve koreografi çalışmalarıdır. Bireysel ve ekip halinde gerçekleştirilen ritim ve koreografi dersleriyle geleceğin dansçılarının müzikle bütünleşmeleri ve adımlarını müziğin ritmine ahenkli bir biçimde uydurmaları sağlanır.

 • Farklı Dans Türlerinde Pratikler

Konservatuvara giriş sınavlarında jüride yer alan akademisyenler genellikle adaydan farklı dans türlerindeki temel becerilerini göstermelerini ister. Başta modern dans olmak üzere konservatuvara hazırlık dans kursları programlarında salsa, cha cha, vals gibi Latin danslarından ülkemizin yöresel danslarına kadar pek çok dans türünde pratikler yer alır.

 • Beden Dili

Bir dansçının beden diliyle değil koreografiyle işi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sahne sanatlarının tüm dallarında sahne duruşunuzla öne çıkmanız, beden dilinizle kendinizi en doğru şekilde ifade etmeniz büyük önem taşır. Nitekim konservatuvara giriş sınavında da jürinin bu tür niteliklere bakacağından emin olabilirsiniz. Buna bağlı olarak konservatuvara hazırlık dans kursu programlarında beden dili ve iletişim becerilerinin de önemle üzerinde durulur.

 • Dans Sanatı Hakkında Teorik Bilgi

Sahne sanatlarının diğer dallarında olduğu gibi konservatuvara hazırlık dans kursları söz konusu olduğunda da eğitimin genellikle pratik ağırlıklı olduğunu vurgulamak gerekir. Yine de konservatuvar eğitiminin akademik bir yönü olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla konservatuvara hazırlık dans kursu programlarında teorik eğitimlere belli bir süre ayrılır. Dans sanatının tarihi, farklı dans türlerinin doğuşu ve gelişimi, modern dansın büyük isimleri ve benzeri konuları öğrenerek vereceğiniz cevaplarla konservatuvara giriş sınavında jürinizi şaşırtabilirsiniz.

Konservatuvara Hazırlık Dans Kursları ve Avantajları

Konservatuvara giriş sınavları diğer üniversitelere giriş sınavlarına ek olarak dans beceri ve bilgilerinize yönelik birikiminizi de ölçmeyi hedefler. Bu nedenle konservatuvar hazırlığının alışılageldik bir üniversite sınavına hazırlık sürecinden farklı olması gerektiği açıktır. Konservatuvara hazırlık dans kursu programları kursiyerlere hem giriş sınavına hem de dans geleceklerine yönelik pek çok beceri kazandırır. Bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık:

 • Bedensel farkındalığınızı artırarak hem dans hem de iletişim sırasında beden dilinizi çok daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.
 • Jüri karşısındaki heyecanınızın üstesinden gelerek gerçek potansiyelinizi ortaya koyabilmek için konservatuvara hazırlık kursları dans eğitimi programlarından yararlanabilirsiniz.
 • Dans sanatının tarihi, türleri ve benzeri teorik bilgiler hakkında gelebilecek soruları cevaplayarak giriş sınavındaki başarınızı artırabilirsiniz.
 • Modern dans başta olmak üzere farklı dans türleri hakkında hem pratik hem de teorik birikiminizi artırarak konservatuvar girişim sınavının yanı sıra dans kariyeriniz boyunca ihtiyacınız olacak pek çok bilgiyi önceden edinmiş olursunuz.
 • Konservatuvara hazırlık dans kursları İstanbul gibi kalabalık ve çok fazla adayın olduğu şehirler söz konusu olduğunda rakiplerinizin önüne geçmeniz için önemli bir fırsat sunar.
 • Profesyonel dansçılardan dans eğitimi alarak özgüven kazanabilir, sınav sırasında çok daha yüksek bir özgüvenle göz alıcı bir performans sergileyebilirsiniz.

Konservatuvara giriş sınavları çeşitli zorluklar barındırsa da konservatuvara hazırlık dans kursu programlarıyla bu zorlukların tümüne karşı hazırlanmış olacaksınız. Nitekim gerçek bir dans tutkununun karşısında herhangi bir sınavın durması mümkün olmasa gerek!

Konservatuvara Hazırlık Dans Kurslarımızdan Yararlanın - Geleceğinize Yatırım Yapın!

Sinema Akademi ailesi olarak gençlerimize birçok eğitim programının yanı sıra konservatuvara hazırlık kursları ile de kapsamlı bir destek sunuyoruz. Uygulama ağırlıklı, hem pratik hem de teorik bilginizi geliştiren, doyurucu ve eğlenceli konservatuvara hazırlık dans kursları ile geleceğinize yatırım yapın!

Eğer konservatuvara hazırlık kurslarımız hakkında bilgi sahibi olmak ve geleceğin dansçı olarak akademik ya da mesleki kariyeriniz konusunda deneyimli tiyatro eğitmenlerimizden görüş almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap