Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40
Sinema Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Konservatuvar Hazırlık Kursları Tiyatro - Eğitimler ve Avantajları

Konservatuvara Girmek İçin Hazırlanmaya Başlayın!

Eğer tiyatro kariyerinize akademik bir eğitimle başlamak istiyorsanız üniversite sınavlarının dışında konservatuvar sınavına girerek başarılı olmanız gerekiyor. Buna karşılık konservatuvara giriş sınavlarının belli oranda bilgi ve birikim gerektirdiğini hemen vurgulayalım. Dolayısıyla tiyatro hakkında temel bilgilere sahip değilseniz konservatuvara giriş sınavını geçmeniz son derece zor olabilir.

Ancak hemen endişelenmeyin! Konservatuar hazırlık kursları tiyatro bölümü için ihtiyacınız olan becerileri kazanımlarınız arasına eklemeniz için size fırsat sunuyor. Üstelik yalnızca konservatuvara giriş değil, tiyatro eğitiminiz boyunca da konservatuvar tiyatro hazırlık kursları sayesinde edindiğiniz bilgiler işinize yarayacaktır.

İşte konservatuvar hazırlık kursları tiyatro eğitim programında verilen dersler:

Konservatuvar Hazırlık Kursları Tiyatro Eğitim Programı

Konservatuvara giriş sınavlarında adaylardan elbette profesyonel bir düzeyde olmasa da çeşitli becerileri belli düzeylerde göstermesi beklenir. Bu doğrultuda konservatuvar hazırlık kursları tiyatro bölümü adaylarının temel oyunculuk becerilerini kazanması için birçok farklı ders içerir. Gelin bu derslere birlikte bakalım.

 • Nefes ve Ses Egzersizleri

Konservatuvara giriş sınavında adayın ses kullanımına büyük önem verilir. Etkili ve doğru ses kullanımı için en önemli noktalardan biri ise nefes kontrolüdür. Bu nedenle konservatuvar hazırlık kursları tiyatro bölümüne girmeyi hedefleyen adaylara doğru soluk alma, uzun cümlelerde nefes çalışmaları, ses organlarını tanıma gibi konu başlıklarında eğitimler sunar.

 • Diksiyon

Doğru diksiyon, konservatuvar tiyatro hazırlık kursu programlarının en önemli başlıklarından biridir. Kolaydan zora farklı metinler üzerinden yapılacak diksiyon çalışmalarıyla adayın telaffuz, tonlama ve etkili konuşma gibi özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanır.

 • Beden Dili

Elbette profesyonel bir oyuncu düzeyinde olmasa da konservatuvar öğrencisi olmak isteyen adayların beden dili kullanımında başarılı olması beklenir. Konservatuvara hazırlık tiyatro eğitimi programlarında bu nedenle beden uzuvları üzerine yapılan çalışmalar ve topluluk önünde beden dili kontrolüne yönelik teorik ve pratik dersler büyük yer tutar.

 • Monolog ve Diyalog Çalışmaları

Konservatuvar sınavlarında genellikle öğrencilerden diyalogun bir tarafını canlandırması ya da bir monologu yorumlaması beklenir. Konservatuvar hazırlık kursu tiyatro bölümü programlarında bu nedenle üzerinde durulan en önemli konulardan biri monolog ve diyalog çalışmalarıdır. Yerli ve yabancı tiyatro oyunlarından çeşitli monolog ve diyalog örnekleriyle adayların hem eserleri tanıması hem de oyunculuk becerilerini geliştirmesi sağlanır.

 • Role Girme Egzersizleri

Konservatuvara hazırlık tiyatro kursu programlarında sahne üzerinde yapılacak role girme egzersizleri de son derece önemlidir. Seyirci karşısında duyacağınız heyecanı jüri karşısında duyacağınız heyecana benzetmek muhtemelen yanlış olmayacaktır. Bu noktada sahne üzerinde yapılacak role girme egzersizleri sahne deneyimi kazanmanızı sağlarken aynı zamanda konservatuvara giriş için de sizi hazırlar.

 • Tiyatro Sanatı Hakkında Teorik Bilgi

Elbette konservatuvar tiyatro hazırlık kursu programlarının birkaç dersi de teorik bilgiye ayrılmalıdır. Gerçi uygulamalı eğitimler sırasında da teorik bilgileri sürekli kursiyerlere hatırlatmak ve bu sayede güncel kalmalarını sağlamak gerekir. Ancak bu bilgilerin sistematik bir şekilde ele almak, adayın konservatuvara giriş sınavında karşılaşabileceği sorulara daha kolay yanıt vermesine yardımcı olacaktır.

Konservatuvara Hazırlık Kursları Tiyatro Bölümü Adaylarına Neler Katar?

Konservatuvar sınavlarına yoğun bir şekilde çalışırken bir yandan sınavın zorluğu hakkında endişe duyabilirsiniz. Ancak konservatuvara hazırlık kursları ile giriş sınavında karşınıza çıkabilecek birçok zorluğa karşı hazırlanmış olacaksınız. Konservatuvara hazırlık kursları tiyatro bölümü adaylarına neler katar diye merak ediyorsanız şunları sıralayabiliriz:

 • Bedensel farkındalığınızı artırarak iletişim sırasında beden dilinizi çok daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.
 • Etkili bir iletişimin anahtarı dilin doğru kullanımıdır. Konservatuvar hazırlık kursları tiyatro eğitimleri Türkçeyi akıcı ve etkili konuşmanız son derece yararlıdır.
 • Jüri karşısındaki heyecanınızı yenerek gerçek performansınızı ortaya koyabilmek için konservatuvara hazırlık kursları tiyatro programlarından yararlanabilirsiniz.
 • Tiyatro sanatı hakkında teorik bilgilerinizi geliştirerek konservatuvara giriş sınavında gelecek soruları yanıtlayabilirsiniz.
 • Rol yapma, doğaçlama, monolog, diyalog ve tirad gibi temel oyunculuk becerilerini kazanımlarınız arasına ekleyebilir, konservatuvara giriş sınavında karşınızdaki jüriyi performansınızla şaşırtabilirsiniz.
 • Sınav sırasında sorulara yanıt verirken ya da performans gösterirken özgüvenli bir duruş gösterebilmeniz için konservatuvar hazırlık kursları son derece yararlı olabilir.
 • Konservatuvara hazırlık kursları tiyatro İstanbul gibi kalabalık ve çok fazla adayın olduğu şehirler söz konusu olduğunda rakiplerinizin önüne geçmeniz için önemli bir fırsat sunar.

Konservatuvara giriş sınavları her ne kadar zor olsa da eğer tiyatroya gerçekten tutkunsanız aşılamayacak bir zorluk olmadığını unutmamalısınız. Konservatuvar tiyatro hazırlık kursları ile kısa sürede eksiklerinizi kapatabilir, sınavı başarıyla geçerek akademik tiyatro eğitiminize başlayabilirsiniz.

Konservatuvara Hazırlık Tiyatro Kurslarımıza Göz Atın!

Sinema Akademi ailesi olarak sunduğumuz uygulamalı konservatuvara hazırlık eğitimi ile sizleri hem pratik hem de teorik olarak giriş sınavları için kusursuz bir biçimde hazırlıyor, konservatuvarda alacağınız tiyatro eğitiminin temellerini atıyoruz.

Eğer konservatuvara hazırlık kurslarımız hakkında bilgi sahibi olmak ve bir tiyatrocu adayı olarak geleceğiniz konusunda deneyimli tiyatro eğitmenlerimizden görüş almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap